https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/seitlova-mzp-rozhodlo-ze-precheza-nebude-za-unik-oxidu-siriciteho-pokutovana
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Seitlová: MŽP rozhodlo, že Precheza nebude za únik oxidu siřičitého pokutována

1.11.2024 19:15 (ČTK)
Přerovská chemička Precheza nebude nakonec za únik oxidu siřičitého z jejího areálu do ovzduší v říjnu 2014 potrestána. Od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) sice letos na jaře opět dostala pokutu 500 000 korun, ale Precheza se znovu odvolala a ministerstvo životního prostředí (MŽP) v září rozhodlo, že lhůta pro uložení sankce už vypršela. Novinářů to řekla senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Precheza je součástí holdingu Agrofert, který patří do svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).
 
"MŽP v září vydalo rozhodnutí, ve kterém po řadě jednání odborníků rozhodlo, že lhůta pro uložení pokuty za tuto havárii pominula, vypršela. Žádná pokuta uložena nebyla," uvedla Seitlová. Mluvčí MŽP Veronika Krejčí ČTK řekla, že ministerstvo jako odvolací orgán muselo rozhodnutí ČIŽP ohledně Prechezy v návaznosti na judikaturu Nejvyššího správního soudu (NSS) zrušit a správní řízení zastavit. "Důvodem bylo uplynutí tzv. prekluzivní lhůty pro dokončení správního řízení, tedy proto, že zanikla odpovědnost za spáchání daného přestupku," uvedla.

Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové. Limit oxidu siřičitého v ovzduší byl tehdy překročen až šestatřicetkrát. Většina obyvatel Přerova tou dobou spala, dva policisté se ale nadýchali vzduchu nasyceného oxidem siřičitým a museli do nemocnice kvůli popálení a poleptání hrtanu. V únoru 2015 inspektoři ČIŽP ČTK řekli, že firma porušila podmínky stanovené pro náběh linky na výrobu kyseliny sírové a inspekce s chemičkou zahájila správní řízení.

V únoru 2016 ČIŽP uložila Precheze pokutu sedm milionů Kč, MŽP o rok později trest změnilo a Precheza měla zaplatit 500 000 Kč. Firma podala žalobu, kterou v červnu 2020 zamítl pražský městský soud. Precheza poté podala kasační stížnost a NSS v prosinci 2022 zrušil rozsudek soudu i rozhodnutí MŽP s tím, že nebylo srozumitelné. MŽP proto vrátilo případ ČIŽP, která loni v červenci udělila novou pokutu 500 000 Kč, kterou ale v prosinci opět zrušilo MŽP. Inspekce letos na jaře znovu uložila pokutu 500 000 Kč. Precheza se podle Seitlové odvolala a v září MŽP konstatovalo, že lhůta pro uložení sankce uběhla.

Podle senátorky je nezpochybnitelné, že viníkem havárie je Precheza, ale kvůli souhře procesních a zdlouhavých úkonů státních institucí chemička nebyla potrestána. "Dodatečně jsme zjistila, že jediným důsledkem vážné chemické havárie pro firmu byla náhrada zdravotní újmy policistů ve výši 36 200 Kč," podotkla.

Správní řízení bylo podle Krejčí velmi složité. "Řízení ani přes veškerou snahu vzhledem k náročné procesní situaci nebylo možné dokončit dříve. Na daný skutek se vztahovala zastaralá a v tomto ohledu poměrně nejasná právní úprava. Od 1. července 2017 už platí nová právní úprava, přičemž zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich již stanoví pětiletou prekluzivní lhůtu. Vzhledem k tomu by už k takovýmto situacím nemělo docházet," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

3.11.2024 07:26
Je až neskutečné, jak babišistán dokáže ze zcela jasné havárie s jasným viníkem vytvořit "souhru procesních a zdlouhavých úkonů státních institucí", aniž by nebyl vůbec nikdo potrestán!!!
To samé je otrava Bečvy, stejná neschopnost a dalo by se říci, hlavně korupce. A tohle v daleko koncentrovanější podobě si zase zvolíme.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.11.2024 17:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo bude potrestán za vypouštění nečištěných odpadních vod z celé
Ostravy po povodni? Vláda pětikolky? Vedení Ostravy v čele s ODS?
A nebo Babiš, který s tím nemá nic společného? Majitelem protržené
hráze je stát řízený vládou a čistička nepřipravená na možné zaplavení je majetkem města řízeného koalicí v čele s ODS. Koho
by jste nechal potrestat? Boha, že na nás seslal katastrofu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2024 18:07 Reaguje na Břetislav Machaček
Co to prosímtě melete? jakého Boha? Pokud někdo spáchá šlompáctvím nebo korupcí škodu, musí bát potestrán a od toho jsou příslušní orgánové. Pokud to neudělají, musí být potrestáni oni.
Povodeň není vina člověka, ovšem někdo tam možná neudělal to, co měl udělat a od toho jsou zase ti stejní orgánové.
Odpovědět
AI

Animoid II

3.11.2024 18:26
Čekal snad někdo nějaký jiný výsledek? Pan Babiš si s občany České republiky opravdu může dělat, co se mu zlíbí. Kolika rodičům se narodí nemocné dítě, kolik lidí teď zemře o pár měsíců, možná roků dřiv, protože Andrej Babíš a zodpovědné úřady je nechaly přiotrávit tímhle jedovatým svinstvem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2024 19:48 Reaguje na Animoid II
Jistě, ale teprv to začne. Hlupy národ nemá šanci na slušný život, sorry jako.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist