https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/spatna-zprava-pro-medvedy.v-cine-je-na-seznamu-doporucene-lecby-koronaviru-vytazek-z-jejich-zluci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Špatná zpráva pro medvědy. V Číně je na seznamu doporučené léčby koronaviru výtažek z jejich žluči

2.4.2020 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Medvědi v děsivých farmách tráví napojení na hadičku celý svůj smutný a krátký život.  / Ilustrační foto
Medvědi v děsivých farmách tráví napojení na hadičku celý svůj smutný a krátký život. / Ilustrační foto
Foto | Soggydan / Flickr
Lék na nový typ koronaviru, tedy na Covid-19, zatím stále nemáme. To ale Národnímu zdravotnímu výboru Čínské lidové republiky nikterak nebrání v tom, aby na seznamu oficiálně doporučené medikace miliardové veřejnosti doporučil speciality z oblasti přírodní a tradiční medicíny. Injekce s výtažkem žluče medvědů malajských a pilulky, které mohou obsahovat nastrouhané nosorožčí rohy. Píše o tom National Geographic.
 

Zákaz obchodu s volně žijícími živočichy, konec pašování exotických zvířat pro neméně exotickou gastronomii a medicínu, potlačení prodavačů a překupníků, kšeftujících s ohroženými druhy na tržnicích. Podle těchto zákroků se ještě před měsícem zdálo, že se Čínská lidová republika chytla za nos a hodlá se propříště vyvarovat přenosu dalších virů ze zvířat na člověka. Jako nyní, v případě koronavirové pandemie. Radost ale netrvala dlouho. Jejich Národní zdravotní výbor (NHC), státní agentura odpovědná za zdraví obyvatel, totiž zveřejnila seznam doporučené terapie v případě aktuální nákazy. A mezi běžnými léky na chřipku a nachlazení se objevila i doporučení, která ochránce přírody a bojovníky za práva zvířat zrovna nepotěší. Třeba ta, které zmiňují jako prevenci i léčbu injekčně podávaný prášek, získaný z výtažku žluči medvědů malajských.

Zakázat a povolit, zamítnout a doporučit

Jak se k ní dostat? Potřebujete medvěda. Ideálně uspaného, nebo uzavřeného v tak těsné kleci, aby se nemohl hýbat. Pak mu zavedete katetr močovou trubicí „kam až to jde“. A až už to dál nejde, pořádně zatlačíte. Cílem je totiž lepivý sekret, vylučovaný jejich játry a ukládaný v močovém měchýři. Z medvěda rozhodně vždycky něco vyteče, ať už je to skutečně ona požadovaná „žluč“, tedy kyselina ursodeoxycholová, nebo cokoliv obohacené o krev, moč a fekálie medvědů. Teď už je to surovina pro „lék“, která se bude sušit a později injekčně podávat. Hodí se tu zmínit dva detaily. Onu kyselinu dokážeme bez větších problémů (a utrpení zvířat) uměle syntetizovat v laboratoři. A samozřejmě, proti koronaviru nezabírá.

Medvědi v děsivých farmách tráví napojení na hadičku celý svůj smutný a krátký život, a pramálo je rozveselí, že do Číny je oficiálně dovoz jejich žluči zapovězen. Domácí produkce je totiž stále víceméně legální a stejně se sem další žluč pašuje z Vietnamu, Laosu a Severní Koreji. Další položkou hodnou kritiky na čínském seznamu koronavirové medicíny je pak lék Angong Niuhuang Wan. Ten totiž tradičně obsahoval nastrouhaný prášek z rohu nosorožců. Jeho legendami opředený účinek spočíval v tom, že měl snižovat horečky. Čína sice vydala zákaz pro onu nosorožčí složku, která by měla být nahrazena rohem buvolím, ale asi odhadnete sami, jak vážně se téhle rady výrobci tradiční medicíny drží.

Pašeráci mají zprávy z první ruky

Zdá se naprosto nepochopitelné, proč čínská vláda na jedné straně v zájmu ochrany veřejného zdraví utáhne kohout prodeje a spotřeby divoce žijících zvířat, aby pak jiné vládní těleso doporučilo produkty z takových zvířat - pro ochranu veřejného zdraví. Ptáte se, jestli takové protimyslné doporučení Národního zdravotního výboru nemůže vyvolat extrémní poptávku po lécích, za nimiž stojí byznys pytláků a pašeráku? Ptáte se správně. Britská investigativní neziskovka EIA (Environmental Investigation Agency), která na kontroverzní postup čínské vlády jako první upozornila, se o něm vlastně dozvěděla skutečně netradičně: „Monitorováním komunikace mezi asijskými překupníky, kteří teď zvyšují dodávky do Číny, v přímé souvislosti s doporučením Národního zdravotního výboru,“ říká Aron White, vedoucí EIA. Ti, kteří v Číně vydělávají na utrpení zvířat, na pandemii letos neprodělají.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.4.2020 08:37
Medvědí žluč a okousané nehty jsou dobré na všechno.
Odpovědět
VK

Václav Kain

2.4.2020 09:53
Zhovadilost této přemnožené země je nezměrná.Koronavirus má jedno pozitivum.Evropa si oddechne od čínského turistického odpadu.Kam vleze ta pakáž,tam nebezpečno.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.4.2020 10:05 Reaguje na Václav Kain
Víte, že Evropan smrdí Číňanům jen o trochu méně, než jim smrdí Afričané? Proto už od starověku nemigrovali do Evropy.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.4.2020 10:24 Reaguje na Jiří Daneš
Co to má společného s jejich úchylnou mentalitou?
Řekl bych, že jsou si afričani a číňani svou zálibou v požírání všeho co se pohne a následným vypouštěním smrtících viróz do světa, velmi blízcí.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.4.2020 15:33 Reaguje na Jakub Graňák
Čína měla filosofa Konfucia už v době, kdy Vaši předkové právě slezli ze stromů a bídně se živili tím co kde našli, včetně čerstvých mršin, na příklad koní, které nahnali nad rokli a po pádu do ní zdechli.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.4.2020 18:20 Reaguje na Jiří Daneš
Je evidentní, že se od té doby moc daleko neposunuli. Lidé slezli ze stromů cca 2 mil. let zpátky v Africe, nikoli roku 500 př. Kristem, jak se mi tady mylně snažíte namluvit. Lovecké techniky, které tady uvádíte, se praktikovaly v paleolitu. Netuším, co má současná čínská společnost společného s Konfuciem, je spíše stělesněním pravého opaku jeho učení.
Takže slovy jedné mé bývalé šéfové: "Zkuste to znovu a lépe", přeji hezký den
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.4.2020 09:55
Tihle úchylové se nikdy nezmění. Zbývá jen čekat, jaké zmutované svinstvo vypustí do světa příště.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.4.2020 11:31
Tady to už je pomalu jak na školení Ku-klux-klanu. Černoši vám smrdí a Číňané jsou úchylové.

Kdyby osvícení Evropané nezotročili desítky miliónů "negrů" , na co byste se vymlouvali dnes ? Bohatství západní Evropy spočívá na základech, které jsou spojeny s násilím a loupežemi v Africe,Asii i jinde.
K těm úchylným Číňanům - papír, kompas, střelný prach,hedvábí .... jste si asi vymysleli bez nich .
Ještě jste zapomněli na Indy - to je zase jiná sorta "úchylů" , ale i ti dokázali světu dát jeden základní kámen matematiky. Ano, obyčejnou nulu , bez které by úroveň přírodních věd byla o level níž.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

5.4.2020 12:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vám příjde normální upálit živého tvora hořákem na základě doměnky, že je jeho maso pak chutnější? Mě to příjde úchylné a je mi jedno, jestli ten, kdo to provozuje je černý, bílý, nebo puntíkovaný. Co teprv to příšerné týrání medvědů, o němž je článek výše?
Bohatství západní Evropy, konkrétně V. Británie, Francie, Holandska, Španělska a Portugalska nemá se mnou, ani mými předky jakoukoli spojitost, nevidím tedy důvod si za jejich počínání klást vinu.
Co se týče těch objevů, podle této logiky bych nemohl kritizovat např. komunistická zvěrstva 50. let, ptotože se tu kdysi narodil Komenský. Nikdo nikomu žádné zásluhy neodpírá, jde (alespoň z mojí strany) o čirou kritiku nelidského a krajně rizikového barbarského chování vůči zvířatům.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

4.4.2020 11:58
Kdy už konečně přijde něco co tyhle šmejdy vyhladí !!!
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist