https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/u-soutoku-dyje-s-moravou-vznikla-dve-nova-mensi-chranena-uzemi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U soutoku Dyje s Moravou vznikla dvě nová menší chráněná území

5.1.2025 01:45 | BŘECLAV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Miklín / AOPK ČR
U soutoku Dyje s Moravou na Břeclavsku vznikla počínaje Novým rokem dvě nová menší chráněná území. Účinnosti nabyla vyhláška o vzniku národní přírodní rezervace (NPR) Lanžhotské pralesy a národní přírodní památka (NPP) Soutok. Obě území tvoří funkční celek, řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí. Stále v přípravě je vznik Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok.
 
S účinností vyhlášky byly zároveň zrušeny původní NPR Ranšpurk a NPR Cahnov-Soutok, které se staly součástí vzniklé NPR Lanžhotské pralesy. Obě nově vzniklá chráněná území tvoří podle mluvčí funkční celek. "Byla zřízena k ochraně pestré mozaiky přírodních ekosystémů, ovlivněných přirozenou dynamikou záplav, zejména lužních lesů, ale i dubohabřin, rozlehlých luk s charakteristickými solitérními duby, mokřadů a vodních ploch, které poskytují útočiště mnoha vzácným a ohroženým druhům rostlin a živočichů," popsala mluvčí.

Doplnila, že zatímco v NPR bude převládat bezzásahový režim, v rozlehlejší NPP se bude nadále hospodařit, avšak šetrnějším způsobem, který bude více zohledňovat mimořádnou biologickou hodnotu území.

Ochránci přírody se už dlouhá léta zasazují o ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie. Stále se počítá s tím, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. To se podle původních předpokladů ministerstva mělo stát právě od začátku roku 2025, termín byl ale posunut o půl roku kvůli dořešení sporných bodů v řízení. Účinnost nařízení vlády o vyhlášení CHKO Soutok je tak v návrhu stanovena na 1. července 2025.

CHKO Soutok má mít rozlohu 120 kilometrů čtverečních. Lokalita je domovem mnoha druhů rostlin, živočichů a hub. V roce 2018 tam byl popsán zcela nový druh brouka – kožojed moravský. Žije tam v tuzemsku nejbohatší populace motýlů nesytek, vzácná můra svlačcová či 80 procent našich původních druhů ryb. Vyskytuje se tam také 250 druhů ptáků, z nichž tam 140 druhů hnízdí, jako například vzácný orel královský.

Území je od roku 2003 součástí sítě mezinárodně významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy, náleží do evropské soustavy Natura 2000 a na seznam světového dědictví UNESCO. Síť slepých říčních ramen, meandrů, mokřadů, tůní a vlhkých luk se soliterními prastarými duby a lesy s mimořádně rozmanitou přírodou se má stát 27. chráněnou krajinnou oblastí ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist