https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/uz-brzy-budou-moci-skolky-otevirat-lesni-tridy-a-deti-travit-vice-casu-v-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Už brzy budou moci školky otevírat lesní třídy. A děti trávit více času v přírodě

22.3.2013 13:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lesní třída Lesníček při MŠ Semínko v Toulcově dvoře.
Lesní třída Lesníček při MŠ Semínko v Toulcově dvoře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po dvou letech sledování třídy, ve které předškolní děti tráví většinu času venku, ministerstvo školství rozhodlo, že jsou lesní mateřské školy plnohodnotnou alternativou ke klasickým školkám. Lesní třídy tak budou moci být již brzy oficiálně provozovány v rámci běžných mateřských škol.
 

„Ministerstvu školství potvrdilo, že děti z lesních školek jsou zdravé a dobře připravené na další vzdělávání,“ uvedla Magdalena Kapuciánová, ředitelka MŠ Semínko, kde pokusné ověřování probíhalo.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nyní ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ještě připravuje poslední doporučení týkající se hygienických požadavků. Podle informací serveru iDNES úřad očekává, že pravidla k tomu, jak zřizovat a provozovat lesní třídy vydá ještě v 1. pololetí tohoto roku. Poté by mohly začít nové lesní třídy při mateřských školách vznikat.

Přestože se stanovisko ministerstva týká pouze lesních tříd v rámci běžných školek, ne samostatných lesních školek a klubů, Asociace lesních mateřských škol toto rozhodnutí vítá. Podle její předsedkyně Terezy Vošahlíkové je to dobrá zpráva nejen pro pedagogy, ale i rodiče, kteří chtějí svým dětem dopřát větší kontakt s přírodou.

Líbí se Vám Ekolist? Je jednoduché mu přispět.

Lesní mateřské školy inspirované podobnými zařízeními v Dánsku, Holandsku a Německu vznikly v Česku během posledních sedmi let ze dvou důvodů. Prvním bylo přání rodičů, aby jejich děti trávily více času na čerstvém vzduchu. Druhý důvod byl ryze pragmatický: nedostatek míst ve státních školkách.

V současné době funguje v České republice lesních mateřských školek či klubů přesně šedesát. Od klasických školek se liší především snahou, aby byly děti co nejvíce v přírodě, a to za každého počasí. Jako zázemí jim funguje teepee, jurta nebo statek. O malou skupinku dětí se také několik pedagogů, takže děti mají oproti klasické školce individuálnější přístup.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist