https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/v-jar-se-dari-nelegalnimu-obchodu-se-zvlastne-vypadajicimi-sukulenty-pise-bbc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V JAR se daří nelegálnímu obchodu se zvláštně vypadajícími sukulenty, píše BBC

28.12.2024 01:06 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
V odlehlých oblastech Jihoafrické republiky (JAR) se daří nelegálnímu obchodu se zvláštně vypadajícími sukulenty. Pašeráci těchto rostlin těží ze zájmu kupujících ze Spojených států, Evropy a východní Asie. Na lidi, kteří žijí v oblastech, kde tyto sukulenty rostou, má však prodej rostlin negativní ekologické a společenské dopady. Informovala o tom stanice BBC.
 
Sukulenty dokáží shromažďovat vodu, díky čemuž jsou schopny přežívat ve vyprahlých oblastech. Jednotlivé druhy těchto rostlin se od sebe liší velikostí, tvarem a barvou. Řada z nich roste v poušti Succulent Karoo, která se rozprostírá na území JAR a Namibie.

Sukulenty se také běžně pěstují v zahradnictvích, jenže zájem o ně je obrovský a celosvětová poptávka vede k pašeráctví těchto rostlin z divoké přírody. Pašeráci je poté prodávají na internetu a přes sociální sítě do zahraničí. Jihoafrické úřady takto zabavily až 1,6 milionu nelegálně sklizených rostlin. Skutečné číslo všech sukulentů, které pašeráci vyvezli z JAR, však bude daleko větší.

Mnozí botanici se shodují, že obchod se sukulenty je na vzestupu od pandemie covidu-19, kdy byli lidé nuceni být doma. "Lidé měli najednou více času zabývat se něčím, co je baví a rostliny byly jedny z mála věcí, které se nacházely v jejich domovech a propojovaly je s okolním světem," řekl BBC jihoafrický botanik Pieter van Wyk.

Toho využily místní svazy, které začaly najímat týmy pašeráků, aby přinesli sukulenty z hor a následně je prodávali na internetu.

"Nekradou pouze naší zemi nebo rostliny, okrádají nás i o naše kulturní dědictví," řekla stanici BBC farmářka, jejíž jméno BBC neuvedla. "Když vidíme mladé muže, jak se vydávají do hor, víme, že tam jdou pro sukulenty. Používají šroubováky, aby vytrhli rostliny i s kořeny," řekla dále.

Farmářka si však postěžovala i na to, že pašeráci si za peníze, které za rostliny obdrží, kupují alkohol. Malinda Gardinerová z organizace Conservation South Africa se také obává společenských dopadů, které pašeráctví sukulentů způsobuje. "Zdejší malé komunity se navzájem potřebují...ale tohle mezi ně vnáší nedůvěru. Rozděluje je to," řekla.

Jeden z pokusů, jak se proti pašeráctví bránit, je přesvědčovat zákazníky, aby se zajímali o původ rostlin, které si kupují. Čína, které se stala největším odbytištěm sukulentů, hlásí pokles prodeje o 80 procent u sukulentů, kde obchodník jasně neuvádí jejich původ.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

28.12.2024 08:38
Kamarád byl nedávno v JAR fotit kytky a průvodci tvrdili, že v toxm pašeráctví dominují zejména číňané.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.12.2024 12:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mohu potvrdit. A co se kaktusů týká, v Mexiku není pro "vyvolené" problém nakopat rostliny po stovkách a vyvézt. Tam zase údajně dominují Japonci. Udělat to našinec, okusí mexické vězení. Upřímně řečeno, kopat rostliny, byť importy, nedává podle mého v dnešní době už moc smyslu. Zvláště českoslovenští kaktusáři jsou schopni jakoukoliv novinku namnožit v krátké době tak, že jí je na "trhu" dostatek.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.12.2024 12:38 Reaguje na pavel peregrin
Jinak ilustrační foto představuje rod Lithops.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.12.2024 16:20 Reaguje na pavel peregrin
To kopání dává smysl, pokud potřebujete velké rostliny. Jejich vypěstování trvá hodně dlouho, zatímco v přírodě je máte nakopány hned. Jinak je to ale plundrování přírody, což tvrdě odsuzuji.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.12.2024 16:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No, dává to smysl dejme tomu u Ariokarpusů nebo ostatního tzv. malého Mexika, Lophophor, v Chile dejme tomu u Copiapoí, Eriosyce. Ale to ostatní lze na Kanárech dopěstovat neuvěřitelně rychle, grusoni tam za pět let narostou tak, jako u nás za dvacet.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.12.2024 11:36 Reaguje na pavel peregrin
Je vidět že se v kaktusech dobře vyznáte.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.12.2024 13:11 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pěstuju je od 7. třídy.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

28.12.2024 13:16
Tieto sukulenty som si ako 13-15 ročný chlapec kupoval v kvetinárstve v Drážďanoch. Mal som k nejaké Lithopsy a Conophytá.
Predávali sa ako "Lebende_Steine", záhradníctva ich v tej hnusnej ére NDR množili zo semien. A v JAR vtedy panoval zlý rasistický režim. Dnes tam majú slobodu a voľný trh, samozrejme...
Odpovědět
JO

Jarka O.

29.12.2024 10:45 Reaguje na Peter Sládek
...a Křováky žijící v křoví. Stav původních obyvatel je smutný.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.12.2024 11:37 Reaguje na Jarka O.
Dne mají demokracii, vysokou nezaměstnanost a snad největší kriminalitu ze všech zemí světa.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist