https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/vanuatu-zakaze-jednorazove-plinky-matky-se-bouri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vanuatu zakáže jednorázové plínky, matky se bouří

26.6.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ostrovní stát Vanuatu pokračuje v boji proti plastovému znečištění a po zákazu plastových brček, igelitových sáčků a polystyrenových přepravek teď vyhlašuje válku jednorázových dětským plínkám. Nejslibněji se prý zatím jeví pleny bavlněné. / Ilustrační foto
Ostrovní stát Vanuatu pokračuje v boji proti plastovému znečištění a po zákazu plastových brček, igelitových sáčků a polystyrenových přepravek teď vyhlašuje válku jednorázových dětským plínkám. Nejslibněji se prý zatím jeví pleny bavlněné. / Ilustrační foto
Ostrovní stát Vanuatu pokračuje v boji proti plastovému znečištění a po zákazu plastových brček, igelitových sáčků a polystyrenových přepravek teď vyhlašuje válku jednorázových dětským plínkám. Naráží přitom na výrazný odpor matek, které se obávají, že je zákaz vrátí o celá desetiletí nazpět. Píše o tom Guardian.
 

Dokud se ve jménu zlepšení lokálního stavu životního prostředí a klimatu zakazovaly plastové zbytečnosti jako například brčka a omezoval prodej PET lahví, bylo Vanuatu poměrně jednotné. Nakonec, omezení prodeje na jedné straně vedlo k navýšení prodeje dosud opomíjených alternativ a na cestovním ruchu ze zdejších čistých pláží je místní ekonomika závislá. Jenže návrh zákazu jednorázových plínek, které jsou zrovna tak plné plastů a na jedno použití, narazil na tuhý odpor. Proti se staví hlavně zdejší matky. Momentálně se neobávají ani tak o klimatickou budoucnost svých 20 000 maličkých ratolestí, jako o přítomnost, respektive o to, do čeho jim teď zabalit zadek.

Plínky, které nepatří do koše

Návrh zákazu, který by měl vejít v platnost s prosincem letošního roku, na dvanáctiměsíční zkušební dobu, je chválen jako maximálně pokrokový. Například v Londýně, na zasedání zemí Commonwealthu, označila tajemnice Patricia Scotlandová celé Vanuatu za šampiona, průkopníka, který jde vždy napřed a příkladně naplňuje své závazky v boji proti znečištění oceánů a klimatickým změnám. Jiní to tak pochvalně nevidí: návrh odsuzují jako příliš radikální a ve své podstatě pomýlený. Přitom se zdůvodnění zákazu nikterak neodchyluje od toho, co už známe: jednorázové plínky jsou podstatným příspěvkem ke vznikajícímu odpadu, obsahují různé plastové frakce a v přírodě se rozkládají stovky let.

Nemáme moc na výběr, tvrdí vláda

Vanuatu se s plastovými odpady moc nemazlí. Letos v březnu tu mimo zákon postavili i plastové šálky, přepravky na vejce, plastové boxy na svačinky, míchátka a umělé květiny. Vláda podobné zákazy odůvodňuje tím, že jako ostrov s minimální nadmořskou výškou nemají moc na výběr a že boj proti odpadům je národní prioritou. „Vanuatu chrání svou budoucnost,“ říká Mike Masauvakalo z Ministerstva zahraničních věcí. „Plasty si snadno najdou cestu do vody a nakonec se propracují potravním řetězcem ryb až k našim lidem. Zvláště ženy teď proti zákazu jednorázových plínek brojí, ale nemáme moc jiných možností.“

Vanuatská vláda prý vytvoří expertní skupinu, složenou z odborníků, technologů i zástupců neziskovek, aby v průběhu tohoto roku vypracovali seznam vhodných alternativ za plínky. Nejslibněji se prý zatím jeví pleny bavlněné. Nadšení a zápal Commonwealthu a vanuatské vlády místní příliš nesdílí. Po zákazu plastových tašek a sáčků sice citelně ubylo odpadků (v komunálních odpadech pokleslo jejich zastoupení z 15 % na 2 %), ale plán „nahradit plastové tašky výrobky z domácích zdrojů“ moc nevyšel. Do pletení stylových rákosových tašek se nikomu moc nechce, a tak se látkové tašky dováží ze zahraničí. S bavlněnými plínkami na vícero použití by to bylo podobné.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

26.6.2019 05:17
Ekologisti všude na světě řádí jak černá ruka :-) Už mě asi nic nezviklá v názoru, že jejich cílem není ochrana životního prostředí, ale to samotné zakazování čehokoliv, které jim asi dělá dobře a oni si pak připadají důležití a zajímaví :-)
Odpovědět
Anyr

Anyr

26.6.2019 13:25 Reaguje na
No, na to těžko něco psát. Každý soudí podle sebe, pane narcisto. :)
Štěstí, že o tebe nejde.
Odpovědět
ig

26.6.2019 14:55 Reaguje na Anyr
Doufám, že nechcete naznačit, že jsou to lidé, kteří to s ostatními myslí dobře :-) Protože jestli existuje nějaký "žebříček kazisvětů", tak ti jsou podle historických zkušeností na prvním místě :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.6.2019 05:27
Co se dámy diví? Vždyť cílem zelených je "zpět na stromy" (tedy ještě před australopitéky). Jejich chyba, měly je utnout už u těch plastových brček a igelitových tašek. I ty představují pokrok proti předchozímu stavu.
Odpovědět
Anyr

Anyr

26.6.2019 13:28 Reaguje na Jan Šimůnek
Dobře Šimůnku - takže hromady posraných plastových plen, starých igelitek a ocumlaných brček budeme skladovat u tebe doma.
Můžeš mi říct, až se ti tam nevejdou, jaký zázračný plán na jejich odhmotnění vymyslíš? A to prosím tak, aby si ještě víc nezasral přírodu? :)
Plastové pleny a brčka jsou fakt pokrok. Ale k debilitě.
Ty sám jsi vyrostl na plenách látkových, a podívej - přežil jsi.

Celý je to jen o lenosti. Matky si představují, že mateřská je mít odložené dítě u televize, brát mateřskou a kafíčkovat s podobnými matkami. Prát pleny? WTF?
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.6.2019 14:15 Reaguje na Anyr
dobrý den, z nějakých předchozích diskusí jsem vyrozuměl, že jste mlád a bezdětný. je tomu tak? jestliže ano, nemyslíte, že soudit lenost v zacházení s plenami Vám jaksi nepřísluší? nebo snad jste se dlouhodobě plně staral o sourozence nebo pastorka?
Odpovědět
ig

26.6.2019 15:12 Reaguje na Anyr
Odhmotňovat se nemusí. Stačí buď spalovat, nebo správně skládkovat. A skládky samozřejmě dobře označit, protože možná už Vy se dožijete doby, kdy se staré skládky budou vykupovat a těžit z nich suroviny... Jinak další drobný rozdíl mezi jednorázovými a látkovými plenami je v tom, že na praní plen je potřeba energie (hodně energie, pere se na 90 a nemyslím, že by bylo mnoho matek, které to perou na 60, jak jim doporučují různé "látkovací servery", že prý to "stačí"), chemie (tenzidy, fosfáty, perkarbonáty, tetraacetylethylendiamin a všechny ty mňamky sepsané na obalu od pracího prášku) která jde všechna do vody. Plenky se samozřejmě musí vyrobit, z bavlny, ta se musí někde vypěstovat, co třeba v Uzbekistánu, co je nám do Aralského jezera...

Než se připojíte k těm, co to myslí s ostatními dobře, zkuste se raději zamyslet i nad temnou stranou Vašich radikálních doporučení :-)
Odpovědět

Jan Škrdla

26.6.2019 17:46 Reaguje na
Plenky nepereme ani ta na těch 60. Chemii lze nahradit pracími prostředky šetrnými k ŽP.
Jinak použití pracích prostředků by se mělo přizpůsobit technologii čištění odpadních vod. Týká se to nejen rozvojových zemí.
Odpovědět

Lenka Č.

28.6.2019 13:34 Reaguje na Jan Šimůnek
Nevím, pročetla jsem program zelených a podobných stran. O návratu zpět na stromy a ještě před australopitéky (ani nevím, který předchůdce by to tedy byl) se zde nepíše.
Myslím, že nejde o návrat zpět, ale nalézt právě přijatelnou alternativu k problematickým produktům, aniž by byl narušen pozitivní hospodářský vývoj...
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.6.2019 14:01 Reaguje na Lenka Č.
Asi by to byl "missing link", který dosud nebyl jednoznačně identifikován.

Jinak problém vidím v tom, že tyhle věci nemají sice zelení soudruzi explicitně napsané, ale bez těžké civilizační regrese (ten missing link berte, prosím, jako nadsázku) jsou jimi navrhované programové body nerealizovatelné.
Tvrdé jádro zelených sní o soběstačných zemědělských komunách, které nevyrábějí nic pro obchod (a také nic nenakupují a neprodávají), v nichž by lidé žili od narození až do smrti (asi jako u nás obyvatelstvo vesnic v raném středověku). A myslí to naprosto vážně.
Takže, je mi líto, proti něčemu takovému je třeba bojovat, a to všemi prostředky, které jsou k dispozici.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.6.2019 15:10
Na Vanuatu nemají o vodu nouzi, zadek bábetka můžou opláchnout v móři, plíny oprat jako "za starých časů" (což u nich znamenalo list palmy - k tomu bych je nenutil), ta bavlna je jistě dobré řešení.
Odpovědět
ig

26.6.2019 15:13 Reaguje na Karel Zvářal
Až jim to tam půjdeme říct, Vy budete vysvětlovat a já budu stát o pár kroků zpět a tvářit se, že se mě to netýká, jo?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.6.2019 15:17 Reaguje na
Až jim budou zakládat skládku za barákem, úlohy si vyměníme. Uvidíme, na čem budou bazírovat víc.
Odpovědět

Jan Škrdla

26.6.2019 17:37
První otázka by měla být, na jaké úrovni mají na Vanuatu odpadové hospodářství. Pokud jej mají na úrovni středověku, tak si prostě nemůžou dovolit výdobytky moderní doby (jen odbočka - nedávno jsem zaznamenal článek o tom, že 90% plastů se do moře dostane z povodí 10 velkých řek).

Jinak mít na výběr, jestli každý den budu hodinu prát plenky, nebo mi za domem vyroste skládka, tak zvolím 1. variantu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

26.6.2019 20:57
Jednorázové plínky jsou z největší části tvořeny z podřadné bavlny a viskózy (což je chemicky totéž + z nějakých dalších spíš přírodních materiálů. Pak jsou tam nějaké nepropustné vrstvy, které jsou asi z plastu. Nebyl by problém vyrobit jednorázové pleny, které by ty plastové díly měly vyřešeny tak, aby se daly odejmout (ke spálení nebo recyklaci) a zbytek se dal kompostovat.

Bavlněné pleny je nutno prát. Počurané se dají vymáchat v čisté vodě, nejlíp v dešťovce, a pak přeprat na 40 či 60, pokaděné se taky vymáchají, ale separují a perou na vyvářku (no, dobře, doktor a doktorka, asi jsme nebyli úplně typičtí rodiče).
Obávám se, že praní (ve sladké vodě) bude na tom Vanuatu docela problém, energie na vyváření jakbysmet.
Jistě by se dalo vymyslet něco jako solární ohřev vody (třeba až k té stovce), aby se části mamin (nebo všem vyjma kritické situace, jako je cestování) vyplatilo se vrátit k bavlněným plínkám, a ty jednorázové (jak jsem naznačil výš) učinit více environmet free. To by se ovšem muselo myslet (což je něco, co ekologové nezvládají) a navíc by to bylo demokratické, tudíž pro ekofašisty nepřípustné.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.6.2019 07:45 Reaguje na Jan Šimůnek
zásadní otázka je, jestli se odpad sype do moře, skládkuje, nebo energeticky využívá. tomu je rozumné se přizpůsobit. předpokládám, že oni ušlechtilí ostrované ...(ale ne. neřeknu to, mám holt předsudky).

jako všichni ostatní jsme s dětmi zkusili nějaké ty takzvané "kompostovatelné" pleny, které ovšem z mnoha testů v mé sociální bublině z kompostu po překopání po pár letech vycházejí jako zcela netknuté a mumifikované.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.6.2019 09:35 Reaguje na Lukas B.
Pokud to bylo mumifikované, pak se nabízí otázka, zda byl v kompostu dostatek vody.
Odpovědět

Lenka Č.

28.6.2019 13:28 Reaguje na Jan Šimůnek
Kdepak. Máme tu samou zkušenost a když jsem se informovala, tak pleny nejsou kompostovatelné v běžném kompostu, ale je nutné je ukládat na speciální kompost určený přímo pro kompostovatelné dětské pleny (a podobný odpad).
Tudíž z toho vyplývá, že žádné jednorázové pleny nejsou úplně ideální. Popravdě, ze zkušenosti mohu říci, že dnešní pratelné pleny pro mne byly pohodlnější než jednorázové. Místo do koše jsem házela do pračky, navíc finančně vychází látkové lépe.
Ale je možné, že je to způsobené mou vlastní leností, urputně nerada vynáším odpadkový koš. :)

Pokud oni "ušlechtilí ostrované" nemají jak zpracovávat jednorázové pleny, jsou opakovaně použitelné opravdu řešením. A ne, není to krok zpět, protože ty opakovaně použitelné jsou nyní opravdu skvěle navržené.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.6.2019 13:56 Reaguje na Lenka Č.
Nejde asi o "speciální kompost, jako spíš o to, že by to měl být kompost jak se patří, tedy s pravidelným překopáváním a provzdušňováním několikrát ročně.
Odpovědět

Lenka Č.

28.6.2019 15:38 Reaguje na Jan Šimůnek
kdepak, bylo mi řečeno, že v běžných podmínkách nelze vytvořit takové prostředí, aby se rozložily. A tak přehazujete, ... no, podobné je to jako s kompostovatelnými sáčky. Zeptejte se v kompostárně, jak se jim to tam líbí. Nedávno o tom přednášeli, že právě takové věci se snaží z kompostu vybírat.
Odpovědět

Jan Škrdla

28.6.2019 17:53 Reaguje na Lenka Č.
K těm sáčkům, na HN byl nedávno článek o tom, že je to něco, co dokonale nefunguje.

https://archiv.ihned.cz/c1-66048590-jeste-se-nestalo-aby-neco-tak-dokonale-nefungovalo-rika-cesky-vedec-bioplasty-se-mely-v-prirode-rozkladat-nektere-jsou-ale-nebezpecnejsi-nez-ty

Posléze se tady objevil článek o tom, že některé plasty jsou degradabilní (rozkládají se za přidání speciálního činidla) a některé jsou kompostovatelné (rozkládají se v kompostu).

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/tomas-hodek-rozlozitelne-plasty-se-rozkladaji-a-kompostovatelne-kompostuji

A teď aby se v tom běžný spotřebitel vyznal.

A minulý měsíc tady proběhl článek o výzkumu, podle kterého to nefunguje vůbec:

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rozlozitelne-plasty-se-v-prirode-moc-nerozkladaji

To už je snad lepší běžný plastový sáček a použití je zrecylkovat nebo energeticky využít. A v zemích, ke se odpad pálí na hromadách nebo sypou do řeky, vůbec nepoužívat.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist