Zoo Dvůr Králové získala tři šimpanze, chce rozšířit chov
"Přibližně před rokem nám byly koordinátorem chovu doporučeny dvě nové samice, sestry Chispi a M, z maďarské ZOO Veszprém, které jsou v reprodukce schopném věku. S chovem šimpanzů do budoucna počítáme, proto jsme nabídku bez váhání přijali," uvedl kurátor primátů Michal Podhrázský.
Do Dvora nakonec z Maďarska přijela i více než padesátiletá samice Susi. Zoologové se totiž rozhodli, že maďarskou tříčlennou tlupu nebudou dělit, protože by to pro zvířata mohlo být stresující.
Nové samice Chispi a M se narodily ve španělské Valencii. Nejstarší Susi pochází z přírody a dosud odchovala pět mláďat. "V současné době předpokládáme, že Susi už není schopná zabřeznout," uvedl Podhrázský.
Stávající tříčlenná skupina a nová tlupa zatím obývají oddělené expozice. Cílem ošetřovatelů je během následujících týdnů přistoupit ke jejich spojení a do budoucna vytvořit prosperující skupinu.
Samotný převoz opic z Maďarska se obešel bez komplikací. "Zvířata jsme napřed uspali, abychom je mohli bezpečně naložit do přepravních beden. K samotnému převozu jsme přistoupili, jakmile samice nabraly vědomí," uvedl specialista na převozy zvířat Zdeněk Bárta. Samice na cestě doprovázela i ošetřovatelka z maďarské zoo, která je tam měla na starosti.
Dvorská zoo chová šimpanze od roku 1971. Zatím se zoo podařilo odchovat čtyři mláďata, která se narodila v letech 1984, 1987, 1993 a 1998. Zatím posledním šimpanzem narozeným v zoo je samice Daisy, která byla jako dvouletá převezena do Zoo Bratislava, kde později uhynula.
V Africe v divočině jsou šimpanzi ohroženým druhem. V přísně chráněných oblastech je však jejich populace stabilizovaná. Největší hrozbou je pro ně ubývání přirozeného prostředí, ale jsou také loveni pro maso. Jejich počty v přírodě se odhadují na zhruba 200.000 jedinců.
Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu, loni ji navštívilo 538.006 lidí.
reklama