https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/cim-nakrmit-hryzce-aby-neozirali-korinky-rostlin-a-keru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čím nakrmit hryzce, aby neožírali kořínky rostlin a keřů?

dotaz: 128

12. března 2002 | Jiří Poláček
Postavili jsme dům mezi poli a máme na zahrádce a před zahradou hryzce. Elektronický odpuzovač mu evidentně nevadí, kočky ze sousedství zřejmě dávají přednost Whiskas nebo Shebě, tak mám "uhozený" dotaz, čím je možné je krmit, aby zejm. na jaře neožírali kořínky mladých rostlin či keřů.



odpověď:


15. března 2002

Něco málo, co se nám podařilo zjistit o hryzcích:

Hryzec vodní Arvicola terrestris
Příznaky výskytu:
Ohlodané a vyhlodané podzemní části rostlin.
Tělo je dlouhé 12-14 cm, pokryté tmavohnědou až černou srstí. Břišní část těla je světlejší. Ocas je chlupatý, 7,5-12,5 cm dlouhý. Uši jsou krátké, nevystupují ze srsti, nos je tupý.
Lokálně způsobuje velké škody, zvlášť na podzim a v zimě.
Potrava výlučně rostlinná, hlavně zelené části nejrůznějších pobřežních a lučních rostlin (80 procent), ale také kořeny a oddenky (20 procent). V zimě se podíl podzemních částí rostlin v potravě zvyšuje. V zahradách a sadech se zaměřuje na kořenovou zeleninu a kořeny ovocných stromů, hlavně jabloní.
Vývojový cyklus:
Hryzec vodní žije většinou v blízkosti vodních toků nebo nádrží. Může se však vyskytovat i na suchých stanovištích, od vodních toků a nádrží značně vzdálených.
Žije zpravidla jednotlivě v podzemním doupěti, které bývá složeno z vlastního hnízda, jedné nebo několika zásobáren a několik desítek metrů dlouhých chodeb. Chodby mají průměr 4-6 cm a jsou vedeny vodorovně pod povrchem půdy v hloubce 10-30 cm, někdy až 1 m. K budování soustavy nor využívají hryzci často i nory krtků, které si rozšiřují. Žijí velmi skrytě. Otevřená ústí chodeb uzavírají i ve dne. Z podzemí vycházejí v noci východem, který znovu zahrabávají.
Hryzec vodní se rozmnožuje od jara. Do roka mívá 3-4 krát mláďata po 2 až 10 kusech. Březost trvá 21 dní. Samičky z prvních jarních vrhů se mohou ještě v témže roce rozmnožovat.
Ochrana:
Vysazování ovocných stromů do ochranných košů z pletiva chrání stromky v nejkritičtějším období. Je však pracné a nákladné.

Opravdu těžko říci, zda se nechají hryzci přikrmovat, aby se nepouštěli do plenění zahrady. Bohužel pro Vás se ve všech pramenech uvádí, že hryzec patří k "nejúpornějším a těžko hubitelným škůdcům..."

Martin Mach
Redaktor Ekolistu



Poznámka čtenáře
8. března 2003

Od svého dědečka - amatérského zahradníka si pamatuji, že hryzce údajně odpuzuje rostlina zvaná pryšec. Bohužel přesné rodové a druhové jméno ani další podrobnosti neznám.

Pavel Řehák

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 128".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MS

Michal Skopec

16.12.2015 13:02
Hryzce řešíme odpuzovačem na krtky a hryzce, ty trubkové z dovozu co se zapichují do země ale podle výrobce "toho našeho" odpuzovače k ničemu nejsou, protože jsou úzké a plocha která se dotýká půdy je malá, takže se do zeminy dostane málo toho "bručení" z odpuzovače. Je fakt že odpuzovač co máme my má průměr asi 10cm a na hryzce zabírá dobře. Takže doporučit můžu konkrétně odpuzovač deramax cvrček.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist