https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/cisticka-odpadnich-vod-pro-rodinny-domek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čistička odpadních vod pro rodinný domek

dotaz: 126

12. února 2002 | Oldřich Smola
Dokáže mi někdo poradit, jakou pořídit čističku odpadních vod pro rodinný domek, ve kterém bydlí šestičlenná rodina?

Děkuji za odpověd.
odpověď:


12. května 2004

Vybrat vhodnou čístirnu odpadních vod není nijak triviální záležitost. Záleží na mnoha okolnostech, které výběr podmiňují, například kolik lidí v domě žije, jaké jsou prostorové možnosti pro umístění čističky, jaké jsou finační nároky na pořízení, ale i provozní náklady a tak dál.

Je proto vhodné kontaktovat odborníka, který s vámi přímo na místě probere a dopouručí možná řešení. V Česku existuje Asociace čistírenských expertů ČR, kde vám jistě dají kontakt na projektanta, popřípadě můžete zkusit najít kontakt na čistírenského projektanta přes některý z internetových portálů. I mezi čistírnamy odpadních vod jsou už i ty "ekologické". Patří mezi ně například pískový (či také zemní) filtr nebo kořenová čistírna (funguje na bázi umělého mokřadu). Oba tyto druhy jsou velmi nenáročné na provoz, nemají žádný provozní odběr energií a vyžadují jen minimální údržbu. Kořenová čistírna může však být pro někoho nedostupná, neboť je trochu náročná na plochu - na 1 ekvivalentního obyvatele je třeba cca 5 m2. Pro ty, kteří však mají dostatek prostoru na svém pozemku, může být umělý mokřad příjemným zpestřením zahrady.

O kořenových čistírnách, potřebných povolení a výhodách a nevýhodách jsme psali v článku Umělý mokřad krajině sluší.

Martin Mach
Redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 126".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist