https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/daji-se-recyklovat-tetrapakove-obaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dají se recyklovat tetrapakové obaly?

dotaz: 24

18. února 1999 |
Dobrý den, rádi bychom věděli, jestli se dají recyklovat tetrapakové obaly, např. ty, ve kterých se prodává trvanlivé mléko nebo různé ovocné džusy.
Ve škole nám nainstalovali automat na tyto nápoje a obsluha tvrdí, že obaly jsou recyklovatelné.
S pozdravem
Ekokroužek při ZŠ Postoloprtyodpověď:


1. června 1999

Ano, vícevrstevné nápojové obaly, jak se správně "tetrapakovým" obalům říká (nevyrábí je jen firma Tetra Pak) se dají recyklovat, a to dvěma způsoby:

* V papírnách – většinu tohoto obalu tvoří papír, takže je možné ho zpracovávat stejně jako starý papír. Zbytky hliníku a polyethylenu lze využít přímo v papírně při výrobě páry nebo pro ohřev vody či dále zpracovat na palety apod.

* Na speciální lince – nápojové kartony se rozdrtí a drť se za tepla lisuje do desek, které je možné použít např. jako stavební izolace. V Česku měla taková linka stát v Nové Pace, ale k výrobě desek nikdy nedošlo.

Na mnoha místech v České republice již můžeme použité nápojové kartony odkládat do kontejnerů nebo pytlů, obvykle označených oranžovou nálepkou. Pokud u vás tato možnost sběru není, pak je musíme odhazovat do směsného odpadu. A nebo kupovat nápoje v jiných obalech, nejlépe vratných.

Přečtěte si článek Sběr nápojových kartonů bude dostupný čtyřem milionům obyvatel ČR z 12. listopadu 2004 a Sběr nápojových kartonů je pořád na začátku z 18. září 2007.

Hana Hermová, Martin Mach
Autoři jsou redaktory EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 24".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist