https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/ekologicke-myci-prostredky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické mycí prostředky

dotaz: 206

16. června 2005 | Lukáš Čepelka, Náchod
Existuji ekologické prostředky - mýdla, šampony, čistící prostředky na nádobí atd., které je možné bez ekologických rizik vypustit do přírody? Budou v přírodě přirozeně odbourány? Můžete doporučit firmu, která uvedené prostředky prodává v ČR?odpověď:


24. července 2006

Přeji pěkný den, pane Čepelko,

existují výrobky, které nesou českou ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek. Tato značka sice neznamená, že výrobek je zcela ekologický a bez vlivů na životní prostředí (takovou věc člověk asi vyrobit nedokáže), ale certifikovaný výrobek je oproti jiným srovnatelným výrobkům šetrnější k životnímu prostředí. Každý certifikovaný výrobek musel projít testy, které mu předepisují směrnice pro udílení ekoznačky. Seznamy ekologicky šetrných výrobků i směrnice, které určují, na základě čeho je výrobek šetrný, naleznete na www.ekoznacka.cz. Ekologicky šetrný výrobek je garantován ministerstvem životního prostředí.

Seznam výrobků, které mají EŠV, naleznete na stránkách www.ekoznacka.cz, odkaz Databáze ekologicky šetrných výrobků. Hledejte kategorie prací prostředky pro textílie, tekuté čistící prostředky a tenzidové mycí kosmetické přípravky (tekutá mýdla).

U čistících a pracích prostředků se zkoumá biologická rozložitelnost tenzidů (ona účinná čistící složka), dále například dermální dráždivost. V současnosti se testuje i ekotoxicita, ale ta se po plánované revizi směrnic testovat již nebude (pro více informací si prosím přečtěte článek Ekologicky šetrné testování z 4. dubna 2006.

Jak se uvádí na www.ekoznacka.cz, biologická rozložitelnost (biodegradabilita) je schopnost organické látky podléhat biologickému rozkladu působením mikroorganizmů. Ekotoxicita je vlastnost látky, která představuje okamžité nebo pozdní nebezpečí v důsledku zatížení životního prostředí biologickou akumulací nebo toxickými účinky na biotické systémy. Dermální dráždivost je lokální zánětlivá odpověď na přímé poškození jedním nebo opakovaným kontaktem s chemickou látkou bez účasti imunologického mechanismu.

Firem, které vyrábějí ekologicky šetrné čistící prostředky, pomalu přibývá. Jako první v oblasti pracích prášků či tekutých mýdel získala certifikát firma Missiva. Její produkty však v běžné drogerii nekoupíte, musíte se zapojit do síťového marketingu. To probíhá tak, že se spojíte s firmou Missiva a ta vás skontaktuje s poradcem Missivy. U poradce si můžete nakoupit žádané výroby a pokud budete spokojeni, můžete se nechat zdarma zaregistrovat a objednávat si výrobky již přímo od Missivy.

Pokud raději nakupujete v klasických obchodech, máte také možnost, byť ne v každé drogerii mají prostředky s EŠV. Pokud scháníte prací prášek, můžete koupit Qalt Excel (viz článek Na trh se dostává nový prací prášek s certifikátem Ekologicky šetrný výrobek ze 14. listopadu 2005). Prodává jej řetězec Delvita, koupit jej lze i přes internet (např. Zelený obchod).

Podívejte se na článek Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006 nebo na článek Test mycích prostředků: Denk mit má za jedna z 13. července 2007.

Ekologicky šetrné výrobky poznáte podle tohoto loga:

Ekologicky šetrný výrobek

Martin Mach
Redaktor EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 206".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

OS

Olga Stránská

23.3.2015 09:57
Zdravím,
českou značku bych ještě zmínila Eurona by Černý, která vyrábí čisticí prostředky už do roku 1993. Cena/výkon je přijatelné a lze v ČR kupovat přímo od výrobce, což je super, protože od založení mají pořád stejné ceny za všechny výrobky. Info stránka zde http://www.eurona-cerny.cz/eurona-cerny-katalog-s-vice-nez-300-vyrobky/
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist