https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-se-zbavit-plchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se zbavit plchů?

dotaz: 189

15. července 2004 | petr foukal
Mám na chatě několik plchů a pomalu mi rozebírají chatu, nehledě na to, jaký dělají v noci hluk. Rád bych se jich zbavil, ale vždycky, když se podaří nějakého odchytit a vypustit zpět do lesa i několik kilometrů od chaty, se po čase vrátí.

Děkuji
odpověď:


21. července 2004

Dobrý podvečer.

Pravděpodobně jde o plcha velkého, který je z našich velkých plchů nejhojnější - přesto patří mezi druhy ohrožené. Mohl by to být plch lesní, ale jeho výskyt je omezen na oblast severní a východní Moravy (jediný nález západně od řeky Moravy je z Orlických hor z roku 1967). Třetím, a u nás nejvzácnějším, je plch zahradní, vyskytující se v oblasti západní Šumavy (oblast Srní a Horské Kvildy), okolí Rozvadova, území dolního Labe nebo okolí Chřibské v Lužických horách. Z těchto oblastí jsou věrohodné záznamy o výskytu v posledních deseti letech. Ojedinělé záznamy jsou ještě z několika míst zejména v Čechách, ale jsou spíše staršího data.

Takže teď víte, kde lze jakého plcha očekávat, ale co proti němu podniknout, to je věc značně složitá. A to z více důvodů, které stručně nastíním. Podle zákona 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny v platném znění, byste měl podat u místně příslušného orgánu ochrany přírody žádost o výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněného druhu. Bez udělení této výjimky se sice nedopustíte trestného činu, ale porušení výše uvedeného zákona může být orgánem ochrany přírody nebo Českou inspekcí životního prostředí pokutováno, a to podle povahy a závažnosti porušení zákona (za zabití plchů patrně víc než za pouhé vystěhování z obydlí) až do výše 50 000 Kč u fyzických osob. Pro manipulaci s plchy potřebujete absolvovat příslušné proškolení, aby nedošlo k porušení zákona 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.

Případný povolený transfer by měla provádět pouze osoba po právní stránce způsobilá. Je paradoxem, že odborná způsobilost nestačí, ale musíte mít školení, kde Vás sice nenaučí, jak máte a můžete plcha chytit, ale po zaplacení patřičného poplatku dostanete papír, že to můžete dělat.

Jak jste si již vyzkoušel, odchyt a odnesení i na větší vzdálenost nepomáhá. Plch si pamatuje, kde mu bylo dobře. Variantou by mohlo být spojit takový transfer s následným ošetřením dřevěných částí stavby (s častým výskytem plcha) výrazně pachově se projevujícím fungicidem. Dřevěné části stavby je třeba občas ošetřit, ale nemělo by se to dělat v době rozmnožování (červen az srpen - plši mají mláďata jen jednou ročně) a bez výše uvedené výjimky. Podotýkám, že u plchů to nemám vyzkoušené, ale na některé živočichy to zabírá.

S pozdravem

RNDr. Jiří Šafár
Autor pracuje v Agentuře ochrany přírody a krajiny jako zoolog.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 189".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KR

Kateřina Roubalová

9.1.2017 16:25
No já se zase na http://homezin.cz/media/jak-se-zbavit-plcha dočetla, že plch nemá rád intenzivní hluk nebo smrad. Radí umístit do míst, kam se rád plch vkrádá něco co vysílá ultrazvukové či infrazvukové vlny, které mu mohou vadit a pro člověka jsou neslyšitelné a proto vám nebudou vadit. Zkuste to a uvidíte.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist