https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jak-zaizolovat-dvere-a-jak-je-zabezpecit-proti-zlodejum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak zaizolovat dveře a jak je zabezpečit proti zlodějům?

dotaz: 20

9. ledna 1997 | Vladimír Dohnal
Reaguji na článek aby teplo neutíkalo oknem, a chtěl bych vědět, jak jsou na tom také dveře.
Mám na mysli venkovní dveře pro rodinný domek, aby splňovaly potřebné tepelně izolační vlastnosti, co tedy musí mít za izolaci, jak provést utěsnění spár mezi zárubněmi a dveřním křídlem, jak na okénko ve dveřích, jakou tloušťku izolace, zkrátka jaké jsou možnosti.
Tolik k opravě již stávajících dveří - levnější verze. No a kdybychom museli nakupovat dveře nové, (uvažuji o výměně) mohly by dveře, když už budou nové (určitě to nebude zandbatelná investice) splňovat i kritérium bezpečnostní. Mám na mysli, aby tvořily pro zloděje určitou překážku, aby se nedaly velmi snadno překonat (prokopnout atd.). Také za jakou cenu a kde se dají získat.
V různých článcích je o oknech poměrně hodně informací, ale dveře jsem z tohoto pohledu nikde řešit neviděl.
Jinak Vaše články jsou bezva, pokračujte dále.
Mohl by toto býti i námět pro další článek, neboť znám spoustu lidí, co mají utěsněná okna těsněním i třetím sklem, ale vstupní vchodové dveře mají velké skleněné plochy a pouze jednodílné a ani nevidí, že v předsíni nebo na chodbě mají takto velké ztráty tepla, nebo mají dveře z hliníkových rámů, které osobně považuji za nevyhovující tepelný most a k tomu velkou skleněnou jednodílnou plochu ve dveřích.
Nebo, a to je můj případ, se dřevěné dveře vlivem změny teplot různě kroutí a deformují, tudíž k zárubním přiléhají po svém obvodu zcela nepřijatelně, ani o kvalitě klasických kovových zárubní si nebudeme dělat iluze.
Doposud jsem své možnosti ve stavebninách nezkoumal. Myslím tímto možnosti technické i finanční při nákupu nových dveří.
Zatím jsem si sám udělal ke klasickým kastlovým třídílným oknům dodělal "třetí okna" a zatepluji dodatečně obvodový plášť domu. V další fázi přicházejí dveře....
Děkuji Vám alespoň za přečtení mého "námětu". Hodně zdaru ve vaší práci a osvětové činnosti.odpověď:


11. února 1999

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspory energií:
Vážený pane,
dostal jsem e-mail, který jste poslal Kateřině Ondřejové do EKOLISTU ohledně úniků tepla dveřmi; dělám jí totiž poradce pro tuto problematiku.
V tom článku nebyl prostor pro podrobnější rozvedení problému úniku tepla dveřmi. Souhlasím, že je to poněkud zanedbávaná oblast, přitom je to důležité minimálně stejně jako okna.
V zásadě je to podobné jako u oken, v mnoha ohledech je řešení snažší některé dveře nemusí být průhledné).
Málokdy bývá rám tak zkroucený, aby nebylo možno použít k zatěsnění silikonové těsnicí profily; v takovém případě je však možno přidat lišty na rám dveří a vytvořit tak další drážku do níž lze umístit těsnění.
U dveří prosklených jednoduchým sklem lze sklo nahradit polykarbonátovým vícevrstvým zasklením pomocí (desky LEXAN, MAKROLON) . Neprosklené dveře (resp. části dveří) lze izolovat přidáním pěnového polystyrenu v tloušťce alespoň 3cm a překrytím vhodnou zpevňující deskou (např. Sololit). Na bocích je nutno PS chránit latičkami. Pevné spojení lze docílit kombinací lepení (vodná disperzní lepidla či epoxydové pryskyřice) a několika vrutů (nesmí jich být moc, mají velkou tepelnou vodivost). Dveře jsou sice trochu "silné" ale jejich hmotnost se příliš nezvýší. Použil jsem tento způsob ve svém domě a je celkem vyhovující.
S kovovými dveřmi v kovových zárubních nemám zkušenost, myslím, že nějaký způsob přídavné izolace by se tady asi také našel. Tepelný most, který tvoří kovová zárubeň, může být v některých případech odstranitelný "utopením" kovové zárubně do tepelné izolace obvodové stěny (fasády); já jsem takto schoval pod vnější tepelnou izolaci rámy některých oken.
Většinou to chce trochu fantazie a odvahy a experimentování. Hotové výrobky na trhu nebývají v tomto ohledu moc dobré (i když v poslední době se to zlepšuje).
Pokud jde o bezpečnostní dveře zároveň opatřené dobrou tepelnou izolací, může to být obtížně řešitelný problém. Masivní kovová konstrukce tvořící dobrou ochranu před násilným otevřením představuje také značné tepelné můstky. Jedna moje známá se pokoušela sehnat do rodinného domku bezpečnostní dveře s dobrou tepelnou izolací a neuspěla (jsou to již asi 3 roky).
S pozdravem,

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 20".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist