https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jaka-moridla-na-drevo-v-loznici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaká mořidla na dřevo v ložnici?

dotaz: 224

9. listopadu 2006 | Eva Andertová
Dobrý den, potřebovala bych ošetřit staré i nové dřevo ve starém domě kvůli ochraně před dřevokaznými brouky (hl. tesařík a červotoč)a houbami, které se v některých konstrukcích v domě vyskytují. Jelikož část ze starých trámů bude viditelná v ložnici a nad nimi bude záklop z nového dřeva, hledám mořidlo (klidně i barevné), které bych mohla použít a přitom nemít strach z případných škodlivých látek, které se mohou do obytného prostoru uvolňovat. Mezi produkty se značkou EŠV jsem bohužel žádné vhodný přípravek nenašla (a volskou krev nemám). Předem děkuji za radu a přeji hezké podzimní dny. Eva Andertováodpověď:


14. listopadu 2006

Dobrý den,

obecné řešení, které mě napadá, je prozkoumat nabídku napouštědel na trhu a sledovat, kolik mají těkavých organických látek, zda můžou přijít do styku s potravinami či dětmi, popřípadě zda mají EŠV a pak vybrat ten, který v těchto ohledech vyjde nejlépe. A samozřejmě dodržet základní zásady při natírání, tj. aplikovat při dostatečné teplotě, nechat vyzrát a hodně větrat. Tím by se efekty zmiňované tazatelkou měly v každém případě omezit na minimum.

Jako dobrý výchozí bod jsou podle mne stránky www.naterovehmoty.cz, společný poradenský portál výrobců nátěrových hmot. Případně online lexikon barev www.sweb.cz/lexikon-barev, ale ten je teď v přestavbě. Na www.barvytebas.cz jsem našel fungicidní napouštědlo na dřevoFinorit, na které se dají aplikovat vodou ředitelné nátěry. Ale je jen fungicidní, nevím jestli by fungoval i na brouky.

Přeji Vám hezký den!

Pavel Hrubý
Jihočeská společnost pro ochranu přírody ROSA.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 224".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MH

Martin Horný

6.2.2016 11:23
Co se týče přírodních barev na dřevo - zkuste značku Osmo, je známá tím, že je z přírodních olejů v kombinaci s voskem, takže ochrání a zároveň nechá dřevo dýchat - http://www.oleje-osmo.cz
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist