https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jakou-ma-presne-funkci-tzv-quotregeneracni-sulquot-v-mycce-nadobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakou má přesně funkci tzv. "regenerační sůl" v myčce nádobí?

dotaz: 86

18. srpna 2000 | ing. Jiří Smola
Dobrý den,
jakou má přesně funkci tzv. "regenerační sůl" v myčce nádobí a jaké je její chemické složení; lze ji něčím nahradit, popř. ji nepoužívat? Co říkáte používání biologických (enzymatických) prostředků v myčce namísto klasických detergentů (například ENZYMATIK nebo nově RONA ENZYMATIK firmy EVERSTAR Šumperk?
Předem děkuji za odpověď.odpověď:


28. prosince 2000

Vážený pane inženýre,
regenerační sůl v myčce na nádobí má jednu zcela jednoznačnou funkci, a to regeneraci (nebo-li znuvupřipravení k funkci) vestavěného změkčovače vody, tzv. iontoměniče, tzn. že tato sůl nemá nic společného s používanými mycími či oplachovými prostředky. Jedná se o to, že tato pryskyřičná náplň změkčovače na sebe váže ionty vápníku a hořčíku, tedy ty, které způsobují tvrdost vody a těch je třeba se po vyčerpání kapacity iontoměniče zbavit.
Nyní přichází na řadu výše zmíněná regenerace, což je propláchnutí pryskyřičné náplně roztokem soli a vody, přičemž ionty sodíku vytěsní ionty vápníku a hořčíku ze změkčovače čímž ho připraví znovu ke své funkci.
Regenerační sůl je složením chlorid sodný (obsah NaCl min. 99,8 %), s tím, že je třeba používat sůl bez jódu, tedy v žádném případě jakoukoliv stolní sůl, dále je třeba použít sůl co nejčistčí, aby nedocházelo k ucpávání injektorů nerozpustnými částicemi a zároveň se doporučuje používat sůl minimálně hrubozrnnou či tabletovou, které byly, ne nadarmo, právě pro regenerace vyvynuty a které zároveň zaručují, že nedojde k ucpání injektorů samotnými zrny soli.
Závěrem snad jen drobnou poznámku. Požívání změkčené vody prospívá jak přístroji tak vzhledu nádobí a současně snižuje spotřebu mycích prostředků.

Bc. Jiří Benáča
pracovník firmy Salinen Praha s.r.o.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 86".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Jiří Macek

13.8.2020 07:43
Dovoluji si poznamenat, že jsme v myčce Whirlpool 12 let úspěšně používali obyčejnou levnou sůl a nikdy s tím nebyly problémy. Po 12 letech myčka přestala topit – tedy žádný problém kvůli soli. Prodávaná sůl do myčky mi přijde poněkud předražená.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist