https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/je-lepsi-pouzit-zdvojena-skla-do-vnitrnich-nebo-vnejsich-kridel-oken
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je lepší použít zdvojená skla do vnitřních nebo vnějších křídel oken?

dotaz: 101

18. ledna 2001 | Jiří Dvořák
Budu renovovat špaletová okna, součástí by mělo být použití zdvojených skel. Je lepší použít zdvojená skla do vnitřních nebo vnějších křídel?odpověď:


19. ledna 2001

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspory energií:
Vážený pane,
já jsem již před mnoha lety zdvojoval sklo na vnějších křídlech špaletových oken a celkem se mi to osvědčilo. V loňském roce jsem instaloval na jedno okno kvalitní izolační dvojsklo (k=1, 1 W/m2K) ve speciálním rámečku, opět do vnějšího křídla. Základní důvod, proč dávat dvě skla na vnější stranu je ten, že se zmenší tepelný můstek v rámu okna a sníží problémy s vlhkostí. Pokud je totiž větší tepelný odpor (dvojsklo) na vnitřním křídle a menší na vnějším, pak je mezi okny nižší tepelota a dřevěným ostěním uniká více tepla, dřevo více navlhá a při otevření vnitřního okna (např. při stahování rolety) se do meziokenního prostoru dostává vlhkost, která pak na vnějším skle při mrazech namrzá a trvá dlouho než se odpaří (vysublimuje).
Nevím jaká "zdvojená" skla chcete používat a zda to budete dělat amatérsky či zadáte firmě. Za optimální řešení považuji osazení moderních kvalitních dvojskel s tepelným zrcadlem plněných těžkým plynem (Ar, Kr) - tato skla mají udanou hodnotu k=1,1 až 1,3 W/m2K. Tato hodnota platí pro střední část skla, kovový rámeček na okraji skla představují znatelný tepelný můstek a zde je tedy prostup tepla znatelně větší. Vzhledem k tomu, že ve vašem případě je v okně ještě vnitřní křídlo tak to nevadí.
Tato skla se proto nevyplatí používat pro příliš malá okna (relativně velká cena a relativně velká tepelná ztráta). Je také třeba počítat s tím, že tato dvojskla mají trochu nižší propustnost pro světlo (zhruba o 15%) než jednoduché sklo, což může v některých případech vadit.
Pokud byste chtěl přidávat třetí sklo jednoduchým svépomocným způsobem, mohu vám poslad návod na postup, který se mi osvědčil, nebo se můžete při cestě do Českých Budějovic na to přijít podívat. Pokud nemáte zásadní námitky proti roletám, pak doporučuji také použití reflexních rolet (lesklé fólie, které se používají pro parotěsné zábrany) pro stahování během noci. Tato roleta dále sníží tepelné ztráty - na požádání opět mohu dodat podrobnější informace.
V některých případech (balkon, přízemní okna) je také možno uvažovat o neotvíravém zasklení pro některá okna. Tím se zasklení zlevní a odstraní se problémy s infiltrací a také se zvětší na maximální možnou velikost plocha prosklené části.
Doufám, že vám tento text trochu pomůže, pokud budete mít nějaké dotazy, zavolejte mi nebo pošlete e-mail.
S pozdravem

Mgr. Karel Murtinger
Nadace SLUNÍČKO, poradenství v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů, U Cihelny 5, 370 06 České Budějovice, telefon: 038/7412272, telefon: 0603/731139


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 101".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist