Je lepší tepelné čerpadlo nebo plynový kotel?
8. ledna 2004 | Radek Opluštil
odpověď:
20. ledna 2004
Dobrý den,
vážený pane, vaše otázky se nedají bez detailní znalosti vašeho záměru zodpovědět. K tomu, abych se mohl vyjádřit, je nutné znát bližší údaje o vytápěném objektu a také Vás pohled. V neposlední řadě
budou rozhodovat peníze. Investice do tepelného čerpadla je mnohem vyšší, než do plynového vytápění.
Mám-li přeci jen napsat obecný pohled na věc, tak bych řekl asi toto:
Pro běžný dům je z krátkodobého pohledu výhodnější investice do vytápění zemním plynem, protože je investičně mnohem levnější. Z dlouhodobého pohledu je to právě naopak: tepelné čerpadlo bude mít lepší ekonomické ukazatele, protože má mnohem nižší provozní náklady a na velmi výhodný tarif běží i ostatní
elektrospotřebiče v domě. To vše zrychluje ekonomickou návratnost tepelného čerpadla, která se PRO BĚŽNÝ dům pohybuje kolem 8 - 12 let. Výše uvedené neplatí pro nízkoenergetické domy a také pro domy s velkou spotřebou tepla.
Zde se to musí vždy spočítat a je to velmi individuální. Má-li dům velmi malou spotřebu tepla, nemusí se tepelné čerpadlo vyplatit, jako výhodný zdroj zde dokonce může vyjít přímotopné elektrické vytápění (díky malé spotřebě domu na vytápění a výhodné sazbě i pro ostatní elektrospotrebiče v domě).
Zda použít podlahové vytápění či radiátory je velmi individuální. Někomu prostě "teplejší nohy" vadí, někdo to má naopak rád. Inteligentní řešení je kompromis, který nejlépe využije výhod obou systému: do vstupní chodby se dává podlahové vytápění (při příchodu z venku se přezouváte na teplé podlaze), do kuchyně se dává obojí (malé děti si hrají v kuchyni na podlaze), podobně dětský pokoj a obývák. Do ložnice se dávají pouze radiátory (nepotřebujete moc vytápět, spíš naopak). Do koupelny se dává topný "žebřík" na sušení a podlahové vytápění (je příjemné vylézt z vany na teplou podlahu).
Co kam dáte dále ovlivňuje volbu podlahové krytiny. Opět je to spíše na osobní diskusi.
S pozdravem
Jan Truxa
Pracovník energetického konzultačního centra EkoWatt.
9. prosince 2009
Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.
„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.
EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.
Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.
„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.
Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 173".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |