https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jsou-mycky-nadobi-opravdu-ekologicke
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jsou myčky nádobí opravdu ekologické?

dotaz: 233

7. listopadu 2007 | mic*
Stále nemám jasno o ekologičnosti myček nádobí... chápu užití ve větších stravovacích komplexech, ale v rozšířeném užívání v domácnostech se mi ta úspora vody a energie (k výrobě a provozu myček) nezdá. Existuje nějaká seriózní studie? Jak moc platí, že myčky nádobí jsou ekologické?

Předem děkuji za odpověď!
odpověď:


21. prosince 2007

Dobrý den,

to, na co se ptáte, je tzv. studie životního cyklu výrobku (či služby), anglicky Life cycle assessment (LCA). Studie LCA posuzuje působení výrobku (služby) na životní prostředí během celého svého "života", tedy od vlivu výroby na životní prostředí, přes vliv v době, kdy je výrobek užíván, až po jeho konečnou likvidaci. Zohledňuje se vše, od těžby nerostných surovin přes dopravu, výrobu, užití až ke konečnému zpracování jako odpadu.

Co se nám podařilo zjistit, žádná taková studie o životním cyklu myček nádobí zřejmě neexistuje, o žádné nevědí ani odborníci z českých nevládních organizací.

Všichni, které jsme oslovili, se shodují v tom, že i v domácím provozu myčky nádobí ušetří množství spotřebované vody ve srovnání s ručním mytím pod tekoucí vodou. Na druhou stranu ale spotřebovávají elektrickou energii nejen na svůj provoz, ale především na ohřev vody. A do myček se také používají detergenty, které často obsahují fosfáty (byť je možné pořídit prostředky i bez fosfátů). „Je jasné, že v myčce se práce lidských rukou nahrazuje chemií,“ říká Karel Srdečný z EkoWattu. „Druhá věc ale je ekonomická návratnost,“ upozorňuje Juraj Krivošík ze střediska pro efektivní využívání energie SEVEn. Podle něj se investice do myčky nádobí, počítaná jen jako úspora peněz za elektřinu a vodu, bude vracet několik let. „Většina lidí se rozhoduje hlavně z důvodů úspory času a pohodlí,“ říká Krivošík.

„Myčky asi nejsou nějak zvlášť ekologické zařízení, ale ani ekologická katastrofa,“ shrnuje celý problém Karel Srdečný. Podle něj existují i horší druhy spotřebitelského chování, jako je například používání jednorázového nádobí.

Odpověď na vaši otázku tedy je, že nám se žádnou konkrétní studii vypátrat nepodařilo. Neumíme posoudit, do jaké míry je používání myčky (ne)ekologické. Nezbývá, než se prostě rozhodnout a spolehnout se na selský rozum. Pokud si budete pořizovat myčku nádobí, pak zvolte takový model, který vám bude odpovídat svou kapacitou (nemá smysl, aby si člověk, který žije sám, pořizoval myčku na 24 sad talířů...). Vyberte spotřebič s nízkou energetickou spotřebou, seznam úsporných elektrospotřebičů, které jsou k dispozici na českém trhu, naleznete například na www.uspornespotrebice.cz. Dobrým vodítkem může být i spotřeba vody. Pro mytí nádobí pak používejte bezfosfátové mycí prostředky. Dávkujte jen tolik, kolik doporučuje výrobce. Další informace k problematice myček nádobí naleznete v článku Parametry myček nádobí s ohledem na úspory vody a energie.

Při mytí nádobí v ruce můžete snížit spotřebu vody tím, že nenecháte vodu bez užitku protékat, ale pustíte ji jen pro namočení nádobí a po umytí saponátem pro následné opláchnutí. Pro mytí nádobí v ruce si můžete vybrat z celé řady mycích prostředků. Vyplatí se vybírat ty kvalitní, viz výsledky spotřebitelského testu Test mycích prostředků: Denk mit má za jedna z 13.7.2007.

Pokud používáte myčku nádobí, pak vás bude zajímat článek Myčky nádobí - nezůstává mycí prostředek na nádobí?

Aktualizace 5. 10. 2012: Myjete nádobí ručně? Tak to dělejte správně!

Hugo Charvát, Martin Mach
Autoři jsou redaktory serveru Ekolist.cz


Jak se vyrábí myčka nádobí? Podívejte se na video na YouTube:

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 233".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist