https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kde-sehnat-tzv-ekopapir
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kde sehnat tzv. ekopapír?

dotaz: 214

23. února 2006 | Šárka
Ahoj, sháním ekopapír, tedy nebělený recyklovaný papír, ale v obchodech mohu sehnat pouze tzv. ekosešit, ne samostatné listy papírů a objednat mi ho nejsou ochotni. Dá se sehnat někde přes internet? Díky za odpověď :)odpověď:


23. února 2006

Přeji pěkný den,

ekopapír je široký pojem. Za ekologický papír můžete považovat v podstatě jakýkoliv papír z recyklované suroviny, který není bělený chlórem. Je pochopitelně lepší, je-li papír vyroben u nás, než když je dovážený z velké dálky.

Lze používat i papír, který má nějakou důvěryhodnou ekoznačku.

- papír může nést certifikát Ekologicky šetrný výrobek (v ČR papír do tiskáren a kopírek měla certifikovaný pouze KRPA, více článek Ekologicky šetrný papír do tiskáren a kopírek končí z 28. července 2006), nebo některou jinou z evropských ekoznaček (Der Blaue Engel (Německo), Nordic Swan (Skandinávie)). Naši ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek garantuje Ministerstvo životního prostředí. Výčet papírenských produktů s certifikátem můžete dohledat na stránkách Agentury pro ekologicky šetrné výrobky. Na těchto stránkách naleznete i další výrobky a služby, které certifikát získaly.

- papír může mít certifikát FSC (Forest Stewardship Council), který znamená, že surovina pochází lesů pěstovaných přírodě blízkými postupy. Výrobky s tímto certifikátem můžete vyhledat pomocí těchto stránek.

Ekologicky příznivý papír se najít dá. Někdy to stojí trochu shánění, ale v tom Vám mohou pomoci například stránky sdružení Arnika: papir.arnika.org. Na jejich stránkách se můžete dočíst nejen o recyklaci papíru, ale také najít seznam distributorů papíru, kteří dodávají recyklovaný papír.

Pokud si chcete objednat papír přes internet, zkuste kontaktovat jednotlivé výrobce či distributory papíru. Předpokládám, že v dnešní době jich už většina bude podporovat prodej přes internet. Jen se bojím, že objednávka bude muset být větší než jen pár listů papíru.

Doplnění 4.3.2010:

Recyklovaný papír či papír s nějakou ekoznačkou (FSC či různé národní ekoznačky jako Der Blaue Engel, Nordic Swan aj.) lze objednat například u těchto dodavatelů kancelářského zboží:

Office Depot

Mefisto 2000

Activa

Kancelářské potřeby

Recyklovaný papír či papír s ekoznačkou jsem našel i nabídkách jiných prodejců kancelářského zboží, ale prodejce tyto informace sám aktivně nenabízel. Jen díky logu ekoznačky na obalu se může spotřebitel dopídit, že papír má ekoznačku. Výše uvedení prodejci na svém webu měli buď možnost vyfiltrovat si "ekozboží", nebo u svých výrobků jeho vlastnosti uváděli.

Při brouzdání mezi hromadami kancelářského papíru na webu jsem objevil, že je možné si objednat papír se značkou FSC, která garantuje environmentálně a sociálně šetrný způsob pěstování dřeva a jeho zpracování. Bohužel ale nic nevypovídá o dopadech, které jsou spojeny s dopravou. Tento konkrétní papír byl vyroben v Brazílii. Při výběru papíru je potřeba vzít rozum do hrsti a vybrat si takový, který k nám necestoval přes celou planetu. Na trhu je dostatek papíru, který vznikl v Evropě.

Martin Mach
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 214".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pokusnej pokusnej

12.11.2015 13:36
Dobrý den,již několik let marně do firmy sháníme reckylovaný papír, ovšem vyrobený v ČR, aby sem necestoval jako většina papíru z Asie přes půl planety. Protože se nám to tak dlouho nepovedlo, museli jsme si do firmy nechat udělat takový papír na objednávku, a sice v Papírnách Aloisov.
Byl to boj to prosadit,kvůli minimálnímu množství 1 palety (500 balíků). Pro nás je to zásoba na několik let, proto prosím zda můžete sdílet tuto informaci s VAšimi čtenáři, třeba někdo ocení, že podpoří výrobu v ČR a zodpovědný nákup kancelářského papíru.
http://www.directalpine.cz/eko-print-master
Děkujeme.
Directalpine
Odpovědět
MV

Michal Valach

21.9.2017 15:31
Recyklovaný a ekologicky šetrný papír používáme též. Vychází levněji než ten klasický, navíc, je i znovu recyklovatelný. Nejen do tiskáren, ale i do flipchartů (http://www.consulta.cz/flipchartovy-papir)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist