https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/konecna-cena-elektriny-pro-zakaznika?ids%5Bx3ff9802599098664b39e8b6bc7d7773f%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Konečná cena elektřiny pro zákazníka

dotaz: 217

30. března 2006 | Občanská poradna Třebíč
Jak se stanovuje konečná cena elektrické energie pro jednotlivou domácnost a jaký je ceník elektřiny na rok 2006? Dodavatel elektřiny poskytuje zákazníkům informace, že cenu lelektřiny budou mít na konečné faktuře, kterou obdrží až po roce (odběru služby). Pokud chce zákazník vědět cenu v současném roce (v roce odběru), jak má postupovat?



odpověď:


5. dubna 2006

Od 1. ledna 2006 jsou všichni koneční zákazníci oprávněnými s možností volby svého dodavatele. Pro tyto zákazníky se výsledná cena dodávky elektřiny skládá z následujících složek:

1) ceny za distribuci elektřiny,
2) ceny za systémové služby,
3) ceny za činnost zúčtování operátorem trhu s elektřinou,
4) cena na krytí vícenákladů spojených s podporou obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla,
5) ceny za silovou elektřinu (vlastní komoditu).

Ceny podle bodů 1 až 4 jsou stanovovány Energetickým regulačním úřadem, neboť se ve většině případů jedná o činnosti monopolního charakteru. Cena za distribuci elektřiny na hladině nízkého napětí je pro rok 2006 stanovena cenovým rozhodnutím ERÚ č. 15/2005 ze dne 30. listopadu 2005, ceny za distribuci na napěťových hladinách VVN a VN jsou stanoveny cenovým rozhodnutím ERÚ č. 14/2005 ze dne 30 listopadu 2005, kterým jsou současně vyhlášeny také ostatní složky ceny (viz body 2 – 4). Uvedená cenová rozhodnutí jsou k dispozici na internetových stránkách úřadu www.eru.cz v sekci Cenová rozhodnutí. V případě stanovení jednotlivých regulovaných složek postupuje Energetický regulační úřad v souladu s vyhláškou č. 438/2001 Sb., kterou se stanoví obsah ekonomických údajů a postupy pro regulaci cen v energetice, ve znění pozdějších předpisů.

Významnější částí výsledné ceny za dodávku elektřiny pro konečného zákazníka je cena za vlastní komoditu (silovou elektřinu), která je na liberalizovaném trhu předmětem smluvních vztahů. Výše ceny za silovou elektřinu není v souladu s platnými právními předpisy regulována, závisí na nabídce obchodníků a výrobců elektřiny a zákazník si může mezi konkurenčními nabídkami vybrat.

Samotná problematika informování konečného zákazníka (tj. způsob a rozsah poskytovaných informací) ze strany dodavatele elektřiny není upravena platnou legislativou, ale je součástí obchodní politiky každého konkrétního dodavatele. Všichni velcí dodavatelé elektřiny v České republice, tj. ČEZ Prodej, s.r.o., E.ON Energie, a.s., PRE, a.s., zveřejňují cenové přehledy produktů silové elektřiny a služeb na svých internetových stránkách, případně poskytnou tyto informace v rámci svých informačních středisek nebo na zákaznických linkách.

Energetický regulační úřad připravil pro konečné zákazníky kategorie domácností (D) a podnikatelského maloodběru (C) Interaktivní kalkulátor plateb za dodávku elektřiny, s jehož pomocí si mohou odběratelé zjistit své náklady na elektřinu v roce 2005 a budoucí náklady v roce 2006. Dále si mohou ověřit, jakým způsobem se může změnit platba volbou jiného dodavatele. Kalkulátor je k dispozici na webových stránkách ERÚ v sekci „Cenová rozhodnutí / Kalkulátor“ a prozatím obsahuje jen údaje dodavatelů, kteří poskytli Energetickému regulačnímu úřadu své cenové nabídky, tj. ČEZ, E.ON a PRE.

S pozdravem

Ing. Jan Štrunc
Oddělení regulace cen, Energetický regulační úřad


Přečtěte si článek energetického poradce Karla Srdečného z EkoWATTu: Co platíte ve faktuře za elektřinu a jak platit méně (18. 1. 2011)

Mohl by vás zaujmout i článek Zkroťte domácí darmožrouty z 22. ledna 2010.

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 217".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

odpojení elektrického přívodu - 24. 7. 2006 - Martin Mach/EkoList

Kontaktovali jsme Energetický regulační úřad. Odpověděl nám ing. Jan Štrunc z odboru elektroenergetiky, oddělení regulace cen:

Obchodník s elektřinou má podle § 30 odst. 1 písm. e) zákona 458/2000 Sb., energetický zákon, ve znění pozdějších předpisů, právo ukončit nebo přerušit dodávku elektřiny konečným zákazníkům např. při neoprávněném odběru elektřiny. Neoprávněný odběr elektřiny definuje § 51 odst. 1 téhož zákona, přičemž o neoprávněný odběr se jedná mimo jiné i v případě neplnění platebních povinností vyplývajících z výsledků vyhodnocení a zúčtování skutečného odběru (písm. c), či v případě opakovaného nedodržení smluveného způsobu platby za odebranou elektřinu včetně záloh (písm. b).

Postup při přerušení dodávek elektřiny z důvodu neoprávněného odběru je upraven § 34 vyhlášky č. 541/2005 Sb. Podrobnější informace a termíny přerušení dodávek elektřiny jsou pak uvedeny v obchodních podmínkách dodávky elektřiny konkrétního dodavatele, které jsou součástí smlouvy o dodávce elektřiny.

V zásadě platí, že v případě neplnění závazků ze strany zákazníka je tento dodavatelem písemně vyrozuměn na vzniklý dluh. Pokud ve lhůtě, stanovené obchodními podmínkami příslušného dodavatele, není závazek ze strany zákazníka vyrovnán, může dodavatele odstoupit od smlouvy a tedy přerušit resp. ukončit dodávku elektřiny. V případě 3 největších dodavatelů elektřiny jsou podmínky následující:

Společnost ČEZ Prodej, s.r.o., v oddílu III. odst. 2 Všeobecných obchodních podmínek stanovila, že obchodník je oprávněn odstoupit od smlouvy (ukončit dodávku elektřiny) v případě, že zákazník je v prodlení se zaplacením peněžitého závazku vůči obchodníkovi déle jak 14 dnů po výzvě (upomínce).

Společnost PRE, a. s., definuje přerušení dodávek elektřiny v souvislosti s prodlením plateb za dodávky elektřiny v oddílu X., odst. b Obchodních podmínek. K přerušení dodávky dojde v případě, že zákazník nesplní svou povinnost uhradit pohledávky ani v dodatečné lhůtě, kterou zákazníkovi stanoví PRE s upozorněním, že dodávka bude přerušena.

Společnost E.ON Energie, a. s., pak zánik smlouvy v souvislosti s nedodržením platebních povinností definuje v bodě 7.6. Obchodních podmínek dodávek elektřiny pro domácnosti. Zde je citováno, kdy je podle výše uvedeného energetického zákona dodavatel oprávněn přerušit dodávku elektřiny s tím, že odstoupení od smlouvy je účinné patnáctým dnem následujícím po přerušení dodávky elektřiny.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist