https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/kudy-vest-v-dome-komin
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kudy vést v domě komín?

dotaz: 96

19. října 2000 | Martin Straka
Mám dotaz k návrhu energeticky úsporného domu (sendvičové zdivo s 20 cm EPS, střecha izolovaná 25 cm minerální vlny, podlaha 20 cm EPS) s maximálními tepelnými ztrátami ve výši výkonu cca 6,5 kW (při -15 °C), při použití kotle na dřevoplyn s akumulační nádrží 4 metry krychlové, a to zdali je výhodné z hlediska energetických zisků ze spalin navrhnout komín uvnitř domu, nebo jsou tyto zisky záporné vzhledem k vytvoření tepelného mostu při průchodu komínu skrz střešní tepelnou izolaci a je tudíž výhodné koncipovat komín už od sklepa při vnější stěně z venku za tepelnou izolaci, tedy mimo dům. Zajímalo by mě, od jaké četnosti zátopu (vzhledem k akumulaci je konkrétně pro tento dům nutno zatápět asi 1 krát za 4-6 dní i v největších mrazech) je výhodné mít komín uvnitř domu.
Předem děkuji za zamyšlení nad mým dotazem.



odpověď:


30. října 2000

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspor energie:
Vážený pane,
k uvedenému problému bych měl několik poznámek:
- velikost nádrže se mi zdá zbytečně velká, zpravidla stačí ji dimenzovat na jednodenní akumulaci (při -15 °C ), ale pokud jde o snížení četnosti zátopu je to asi legitimní.
- otázka, zda komín uvnitř nebo venku podle mého názoru nesouvisí s četností zatápění, komín vychladne poměrně brzy.
- při správném spalování a správném provedení komína nejsou tepelné zisky ze spalin zas tak moc velké. Pokud byste je chtěl využít v případě použití vnějšího komínu (nejlépe nerezový, s tepelnou izolací minerální vatou), tak by bylo možné použít nějaký druh výměníku na odtahu spalin. Kotle mají ventilátor spalin, takže nejsou až tak závislé na tahu komínu, bylo by to ale nutno konzultovat s výrobcem kotle a kominíkem, aby to vyhovělo z bezpečnostních hledisek při výpadku proudu.
- průstup komína střechou se dnes dá udělat i bez tepelného mostu (existují např. bloky z pěnového skla), větší problém může být sání vzduchu z kotelny a přilehlých vnitřních prostor - zde by mělo být vyřešeno přivedení spalovacího vzduchu ke kotli zvláštním kanálem.
- určitá výhoda umístění komína uvnitř domu může být v tom, že komínové těleso mírně zahřáté při provozu kotle, vydává teplo i po skončení vytápění (za předpokladu, že po vyhoření kotle lze průduch komína dostatečně těsně uzavřít, aby se nevychladil proudem vzduchu). Tím komín (zvláště, je-li masivní) zvyšuje akumulaci tepla v domě.
Pokud to shrnu, tak bych zvážil ještě velikost nádrže, komín bych udělal uvnitř domu a možná z masivního zdiva (šamotové cihly) a v místě prostupu střechou bych jej přerušil vrstvou pěnového skla.
Pro kotel bych udělal podlahou nebo stěnou kanál, aby nesál vzduch z vnitřního prostoru domu a pro minimalizaci znečištění vzduchu při přikládání bych volil kotel s odtahovým ventilátorem spalin.
Také bych do akumulační nádrže instaloval elektrické topné vložky a požádal o sazbu N, aby bylo možno v případě nemoci nebo zimní dovolené dům temperovat.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.



Zeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 96".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

25.7.2020 21:39
Nerezové komíny jsou ideální pro venkovní zabudování. My ho máme také venku na fasádě a vybrali jsme si naschvál nerezový z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy , protože ten bude vypadat pořád stejně a vůbec mi nepřijde, že by dům zvenku nějak narušoval :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist