Lze se bránit proti kouři z lokálních topenišť ve Vašem okolí?
18. listopadu 1998 | Eva Svobodová
Vnímám, jak se občas špatně dýchá a štípou oči, když je plný vzduch kouře. Zajímalo by mne, jak je možné alespoň trochu zamezit výše popsaným jevům. Samozřejmě, že se snažím v první řadě, abych nedělala sama, co se mi nelíbí. Ale existují nějaké obecně platné předpisy o lokálních topeništích či zákazy pálení atd? Podle mne v určitém okamžiku "emise" z obyčejného komína několikanásobně převyšují povolené limity.
Samozřejmě se nejedná o tu chvíli, když se zatápí, ale o všeobecný nešvar naládovat kamna (či pálit odpadky - na vesnici polovina lidí nemá popelnice, přece ušetří pár korun) a nechat je, ať kouří.
odpověď:
12. července 2008
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) doporučuje na svých internetových stránkách tento postup:
"V případě, že se jedná o zdroj umístěný v rodinném domě, bytu, stavbě pro individuální rekreaci nebo pro podnikatelskou činnost a tedy pravděpodobně o tzv. malý stacionární zdroj, obraťte na místně příslušný obecní úřad. Oznámení, resp. stížnost doložte pokud možno údaji a podklady v dostatečném rozsahu (viz rubrika Podávání stížností). Obtěžování okolí kouřem a zápachem je v tomto případě přestupkem, který bude řešen podle zákona o přestupcích. Pokud v těchto případech kontaktujete ČIŽP, bude vaše záležitost předána k vyřízení příslušnému obecnímu úřadu.
V ostatních případech, které se budou týkat pravděpodobně středních, velkých nebo zvláště velkých zdrojů, kontaktujte místně příslušný oblastní inspektorát ČIŽP, oddělení ochrany ovzduší. Oznámení nebo stížnost podejte v obdobném rozsahu, jak je uvedeno výše."
Kontakty na všechny pobočky ČIŽP najdete na stránkách www.cizp.cz.
Bránit se můžete i prostřednictvím občanského zákoníku. Jeho zvláštním bodem je paragraf 127, který myslí právě na takové sousedy, kteří vás „nad míru přiměřenou poměrům“ obtěžují nebo omezují vaše vlastnická práva, a to „hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.“ Proti takovému chování se můžete bránit u soudu tzv. sousedskou žalobou. Vaší povinností bude prokázat, že Vás soused obtěžuje "nad míru přiměřenou poměrům". Pokud soud přesvědčíte, uloží sousedovi povinnost zdržet se chování, které Vás obtěžuje. Nicméně doporučujeme zkusit se se sousedem dohodnout. Sousedské žaloby k upevnění dobrých vztahů mezi sousedy moc nepomáhají.
Podrobnosti o sousedské žalobě a citovaném paragrafu naleznete v článku Nech toho, sousede z 11. prosince 2006.
Přečtěte si článek Dvě (nezaručené) rady, jak se bránit kouři ze sousedova komínu z ledna 2014.
Přečtěte si také odpověď k dotazu Dotaz 220: Soused pálí v kotli odpadky, kouř jde k nám. Co dělat?, kterou připravil Josef Janota z oddělení ochrany ovzduší Magistrátu hlavního města Prahy.
Hana Hermová a Martin Mach
Autoři jsou redaktory serveru Ekolist.cz.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 17".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |