https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/mohou-mit-telefonni-vysilace-nad-nasim-bytem-vliv-na-nase-zdravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mohou mít telefonní vysílače nad naším bytem vliv na naše zdraví?

dotaz: 113

16. srpna 2001 | Lenka Partlová
Vážené dámy a pánové,
bydlíme v novém bytě, který se nachází dosti vysoko a který je mezonetový. Poslední patro tohoto bytu je pod střechou, kde je několik antén pro telefonní příjem, vypadajících jako satelitní antény. Je jich min. 10 kusů a k tomu mezi nimi stojí na střeše takovej hnus, vypadající jako garáž na auto, což k tomuto příjmu pro telefony také patří. Minimálně rok jsme měli problém, že se začali jednoho dne slétat létající mravenci (jak já to nazývám, ale nevím, co to přesně biologicky je), kteří tvořili roje od terasy až k anténám, což je minimálně výška 9 m. Dovedete si představit, jak je "baječné" mít zavřená okna ve vedru 37 C a nemoci si je kvůli mravencům otevřít.
Myslíme si, že je problém v těch anténách, že je tam nějaký signál, co hmyz přitahuje, neboť na druhém domě hned vedle se nic podobného neděje.
Deratizace problém bohužel neřeší.
Máme také obavy o naše zdraví, protože bydlet pod takovýmto zařízením, které je přímo nad stropem našeho bytu, není asi zrovna zdravé. Tak se ptám, zda je možnost nějak sílu elekropole změřit, dokázat nějaké negativní vlivy na lidské zdraví, popřípadě vysvětlit spojitost s rojením hmyzu? Developerská firma se naší reklamací přes rok a půl nemíní zabývat a není schopna nám dát odpověď, co to vůbec za typ antén na střeše je. Jedině víme, že to je zařízení Siemens.
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravemodpověď:


22. srpna 2001

Vážená paní Partlová,
hovořil jsem s panem Luďkem Pekárkem z Národní referenční laboratoře pro elektromagnetická pole a záření, který souvislost mezi vysílači a rojením hmyzu označil za krajně nepravděpodobnou. Zároveň odmítl vliv vysílačů na lidské zdraví, neboť provoz těchto zařízení je ošetřen vyhláškou 408/90 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky elektromagnetického záření, která stanovuje maximální povolené hodnoty tak, že nemůže dojít k negativnímu vlivu na lidské zdraví.
Na stránkách Hygienické stanice Hl. m. Prahy jsem našel několik článků, které se touto problematikou zabývají:
NRL č. 1/1999 - Rada Evropy schválila směrnice ICNIRP pro elektromagnetická pole.
NRL č. 3/1999 - Kdy a jak se projevují "nepříznivé účinky" elektromagnetického záření a elektrických a magnetických polí.
NRL č. 4/2000 - Výstavba sítě pro třetího operátora mobilních telefonů s frekvencí pásma 1800 MHz a plnění požadavků vyhlášky č. 408/90 Sb.
NRL č. 8/2001 - WHO k údajné škodlivosti mobilních telefonů.
NRL č. 9/2001 - K nařízení vlády č. 480/2000 sb.
V Lidových novinách vyšel článek, který vliv vysílačů na zdraví nevylučuje..
Pokud máte zájem nechat si provést měření, které by zjistilo, zda vysílače nepřekračují hygienickou normu, lze si jej nechat provést právě od referenční laboratoře. Tato služba je placena, stojí 3 000 Kč.
Laboratoř sídlí v Rybalkově ulici 39, Praha 10, 101 00. Pokud budete mít zájem o měření, adresujte žádost přímo panu Pekárkovi.

Odpověď:
29. května 2008

V lednu 2008 jsme získali od Pavla Buchara z Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření při Státním zdravotním ústav na podobný dotaz tuto odpověď:

Dobrý den,

1) elektromagnetické pole emitované základnovými stanicemi mobilních operátorů může mít negativní vliv na zdraví pouze v případě, že je příliš silné a překračuje hygienické limity (viz níže). Intenzita tohoto pole však velmi rychle klesá se vzdáleností od antény. Limity jsou tedy překročeny jen do vzdálenosti několika metrů, a to pouze ve směru maxima vyzařování antén (u antén základnových stanic skloněno mírně dolů od vodorovného směru). Jinde (což jsou i všechna místa, kde se nacházejí obyvatelé) je intenzita nižší a negativní vliv na zdraví tedy nehrozí. Účinky vysokofrekvenčního elektromagnetického pole jsou pouze tepelné, tedy způsobují ohřev tkáně (v případě, že nejsou překročeny hygienické limity, je tento ohřev ovšem zcela zanedbatelný). Žádné jiné účinky nebyly prokázány.

2) Hygienické limity jsou stanoveny nařízením vlády č. 480/2000 Sb., o ochraně před neionizujícím zářením (nově 1/2008 Sb.). Toto nařízení vychází z direktivy 2006/25/EC evropského parlamentu. Všechny poznatky v něm jsou postaveny na vědeckých základech.

3) Měření a vyhodnocení provádí např. Národní referenční laboratoř pro neionizující elektromagnetické pole a záření sídlící ve Státním zdravotním ústavu.

K tématu si můžete také přečíst názor Radomila Hradila Vysokofrekvenční elektromagnetická pole – reálná hrozba pro lidské zdraví? z 15. dubna 2008.

Martin Mach
Autor je redaktor serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 113".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SH

Silvie Herdinova

27.4.2018 14:27
Dobry den, kontaktujte http://www.elektrosmog-zony.cz/. JA byt vami, byt prodejte a najdete nejake zdravejsi okolik. JEstli mate male deti, tak co nejdrive! Stat vam bohuzel nepomuze, ten limity na zareni vseho druhuo 100% zvysil v roce 2015.
Hezky den.
Odpovědět
Jiří Anderle

Jiří Anderle

3.12.2023 08:58
Rojení mravenců s anténou nesouvisí. Jde jen o shodu místa a času. Jinak na lidské zdraví má anténa vliv. Je na to mnoho osobních poznatků. Každý jsme jinak citlivý, přístroje to nezměří. A národní laboratoře jsou placené státem který z mobilních operátorů má velké příjmy. Ty pak jdou do zdravotnictví, kde vás budou léčit, až vám signál naruší zdraví. Je to uzavřený cyklus ze kterého vyskočíte tím, že se odstěhujete.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist