https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/muze-urad-odtahnout-stare-vozidlo-ze-soukromeho-pozemku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Může úřad odtáhnout staré vozidlo ze soukromého pozemku?

dotaz: 252

11. listopadu 2010 | Kateřina
Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně opuštěného vozidla, které se nachází na soukromém volně přístupném pozemku, ale není na komunikaci. Je to autovrak nebo není? Může obecní úřad vstoupit na tento soukromý pozemek a nechat vozidlo odtáhnout s tím, že postupuje podle § 37 odst. 3 zákona o odpadech (tak to úřad napsal vlastníkovi vozidla v dopise)? Vozidlo mělo SPZ, mělo kola, pouze mu chybělo pravé světlo a stěrače. Neměl úřad nejdříve postupovat tak, že by napsal vlastníkovi o vysvětlení, než že vozidlo nechá hned odtáhnout na odstavné parkoviště?




odpověď:


23. listopadu 2010

Autovrak na českém dvorku.
Autovrak na českém dvorku.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Obecní úřad může bezodkladně přemístit vozidlo, které je umístěno tak, že poškozuje nebo ohrožuje životní prostředí, narušuje estetický vzhled obce či přírody nebo krajiny v souladu s ustanovením § 37 odst. 3 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech. Zákon nehovoří o tom, že by toto ustanovení neplatilo v případě umístění vozidla na veřejně přístupném soukromém pozemku.

Pokud vlastník nepřevezme vozidlo z vybraného parkoviště po marném uplynutí lhůty 2 měsíců od informování vlastníka a v případě nemožnosti jeho identifikace od zveřejnění informace na úřední desce obecního úřadu, má se za to, že vozidlo je autovrak (ustanovení § 37 odst. 4 zákona o odpadech).

V případě, že existuje podezření na porušení zákona ze strany obecního úřadu, je možné podat stížnost ke kontrolnímu orgánu obecního úřadu, který vozidlo nechal přemístit. V případě neúspěchu je dále možné se obrátit na správní orgán obecnímu úřadu nadřízený.

Magistrát hl. m. Praha, odbor dopravy, který obdobné situace řeší s odkazem na zákon o odpadech, se zatím nesetkal s tím, že by někdo s postupem úřadu nesouhlasil nebo se mu bránil.

Libor Šíma
Autor pracuje na odboru dopravy magistrátu hl. m. Prahy


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 252".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist