https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/neni-absorber-vlhkosti-v-plenach-polyakrylat-sodny-skodlivy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Není absorbér vlhkosti v plenách - polyakrylát sodný - škodlivý?

dotaz: 247

28. února 2009 | P.Č.
Není polyakrylát sodný, absorbér vlhkosti, který bývá v dětských plenách, škodlivý?



odpověď:


27. března 2009

Dobrý den,

udělal jsem si malou rešerši na polyakrylát sodný v databázi Chemical Abstracts - SciFinder, v bezpečnostním datovém listě firmy MDL, poptal jsem se také bývalé kolegyně ze Státního zdravotního ústavu. Údajů je skutečně málo. V oficiální databázi nebezpečných chemických látek a přípravků EU tato látka není, snad proto, že je jako polymer považována za neškodnou.

Došel jsem k závěru, že z hlediska případných nepříznivých účinků na zdraví je jeho použití v dětských plenkách zcela v pořádku, nevidím v tom žádný problém, ne tak ovšem z hlediska environmentálních dopadů. Je nasnadě, že jde o plýtvání energií a přírodními zdroji.

Polyakrylát sodný je hygroskopický syntetický polymer s neobyčejnými schopnostmi absorbovat velká množství vody. To je důvodem pro jeho použití v dětských plenkách. Pro lidský organismus je prakticky netoxický, je pouze dráždivý při vniknutí do očí. Při přímém styku s kůží nelze sice vyloučit dráždění, ale toto nehrozí v dětských plenkách, protože tam k přímému kontaktu polyakrylátu s kůží nedochází.

Ukázal se jako nebezpečný, když byl používán v menstruačních tamponech. Při této aplikaci vyvolával infekční onemocnění, známé jako „syndrom toxického šoku“ (toxic shock syndrome, TSS). Název je to poněkud zavádějící, protože nejde o toxický účinek polyakrylátu, ale bakteriálního toxinu, který uvolňují zlaté stafylokoky. Ty mají při aplikaci tamponu uvnitř těla ideální podmínky k množení. Proto byly tampony s polyakrylátem sodným zakázány. V případě dětských plenek je situace úplně odlišná. Absorbující látka není uvnitř těla, ale vně. Když se plenky nevyměňují včas, mohou se v nich sice pochopitelně rovněž přemnožit mikroorganismy, ale to platí stejnou měrou pro klasické bavlněné plenky, tak pro silně absorbující plenky jednorázové.

Srovnávací studie prokázala menší výskyt kožních vyrážek u kojenců při použití jednorázových plenek než u plenek klasických. To pochopitelně souvisí právě s absorpčními vlastnostmi. Absorbující plenky udrží dítě dlouho v suchu a uchrání ho před nepříjemnými dráždivými účinky moči na kůži. Zdraví dítěte tedy polyakralát z plenek rozhodně neohrožuje.

Tím nechci říct, že rozšíření jednorázových dětských plenek s polyakrylátem považuji za vhodné. Nelze pominout vliv na životní prostředí. Jednorázové plenky představují velký objem odpadu (v USA prý asi 2 % komunálního odpadu), na jejich výrobu je třeba mnoho energie, jejich recyklace (nebo spíše druhotné využití) je sice snad představitelná, ale prakticky těžko uskutečnitelná. Jako drtivá většina zboží na jedno použití jsou pohodlné, ale nákladné na energii i peníze. Klasické plenky ovšem také nejsou zadarmo. Na výrobu tkaniny a na její praní se rovněž spotřebovává energie, vzniká odpad spojený s výrobou a praním (tensidy, fosfáty), ale troufnu si odhadnout, že jsou energeticky mnohem úspornější a ekologicky šetrnější.

V pohodlnosti použití se také skrývá čertovo kopýtko. Dítě, které má díky dokonale absorbujícím plenkám prdýlku pěkně v suchu přijde o jeden pádný důvod naučit se na nočník. Získání těchto civilizačních návyků mu pak možná bude trvat déle.

Pohodlí je sice pro člověka velmi lákavé, ale obávám se, že lidstvo (aspoň v tzv. vyspělých zemích) dávno překročilo hranici, kdy zvyšování pohodlí přestává být lidem k užitku.

Doc. Ing. Igor Linhart CSc
Autor je přednáší na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.


Více k tématu dětských plenek naleznete zde:

Dotaz 138: Jsou látkové pleny ekologičtější než papírové?

Odvrácená strana plenek

Moltex Öko: Nekompostovatelné "kompostovatelné" pleny

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 247".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist