https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/podle-ceho-vybirat-praci-prasky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle čeho vybírat prací prášky?

dotaz: 55

10. října 1999 | Hanka Ripková
Vážení přátelé,
ráda bych se zeptala:
Máme u domu septik s trativodem a nově nainstalovanou pračku. Platí Vaše tabulky pracích prášků nebo mám v takovémto případě hledět ještě na jiné vlastnosti než přítomnost fosfátů? Totéž u prostředků na mytí nádobí, je v případě trativodu jejich schopnost rozkládat se důležitější než když se voda pouští do kanalizace?odpověď:


12. července 2008

Přeji pěkný den,

tabulky pracích prášků, o kterých mluvíte, jsou srovnání pracích prostředků co do obsahu fosfátů. Jejich informační hodnota je ale už nulová - od října 2006 platí vyhláška, která umožňuje prodej pracích prostředku s maximální koncentrací 0,5 hmotnostních procent fosfátů. Dnes už fosfátové prací prostředky nekoupíte.

Nicméně u pracích prostředků lze sledovat další vlastnosti. Například prací účinnost a biologickou rozložitelnost. Zelená domácnost v roce 2006 nechala otestovat 15 mycích prostředků, které se profilují jako ekologické. Vítězem testu se stal tekutý prací prostředek Frosch a prací prášek Qalt Excel, který má certifikát Ekologicky šetrný výrobek. Výsledky testu a metodiku testu naleznete v článku Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel z 26. října 2006. Můžete si přečíst i článek Vyplatí se levné prací prostředky? z 26. října 2006.

Testům běžně dostupných pracích prostředků se věnoval Test Dnes. Výsledky starších testů naleznete v článku Když prášek pere jako voda z 25.3.2005 a článku Tekuté prostředky skvrny nevyperou z 11.9.2001. V roce 2007 Test Dnes otestoval prací prostředky opět, zprávu o výsledcích včetně odkazů na stránky Test Dnes naleznete v článku V testu MF DNES vyhrál prací prostředek Qalt Excel z 16. listopadu 2007.

Šetrné je kupovat tzv. kompaktní prací prostředky. Ty neobsahují pro praní zbytečná plniva. Oproti klasickým prostředkům se dávkuje se menší množství, protože prostředek má vyšší koncentraci účinných látek. Kompaktní prací prostředky poznáte podle loga EuroCompact.

Martin Mach
Autor je redaktor serveru Ekolist.cz.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 55".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

18.12.2021 23:24
To se mi zrovna docela dost hodí. Nějaký ekologický prášek teď právě sháním. V poslední době mi přijde, že mám dost citlivou kůži a mám podezření, že to bude právě práškem, který používám. Od jednoho známého jsem dostal doporučení na Jelena, ten je prý dobrý. Nebo ještě jsou na tom prý velmi dobře prací prášky od Sonett, viz například toto porovnání - https://zivotavyziva.cz/eko-praci-prasky/ Ty už jsou ale dražší. Přemýšlím ale, že to vyzkouším.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist