Povinnosti majitele rodinné vily k odpadní vodě z objektu
18. dubna 2005 | IH
Může tuto vodu vypouštět trativodem do zahrady a septik 10 let nevybírat? Domací čistírna odpadní vody není vybudována, septik z 30 let minulého století je asi vzhledem ke svému stáří a stavu samopropustný.
Jakým zákonem je záležitost řešena?
odpověď:
18. dubna 2005
Majitel rodinného domu nemůže dělat trativod, musí mít septik a vyvážet ho.
Způsob likvidace odpadních vod u nemovitostí je stanoven ve stavebním povolení a potvrzen kolaudačním rozhodnutím (stavební odbor úřadu městské části). Vlastník nemovitosti (stavebník) je povinen zajišťovat zneškodňování odpadních vod v souladu s podmínkami stanovenými v povolení k jejich vypouštění.
Případy znečišťování povrchových nebo podzemních vod řeší Česká inspekce životního prostředí, vodoprávní úřad (na úřadu příslušné městské části).
Odpadní vody z jímek se vyvážejí za pomoci fekálních vozů do míst stanovených vlastníkem (provozovatelem) kanalizace pro veřejnou potřebu.
Související zákony a vyhlášky:
Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní
zákon), v platném znění
Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění
Zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební
zákon), v platném znění
Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 132/1998 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení stavebního zákona, v platném znění
Vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu, v platném znění.
Marcela Dvořáková
Autorka je ředitelka komunikace a marketingu Pražských vodovodů a kanalizací.
Vážení,
případ, který popisujete, není neobvyklý, podobnou situaci lze předpokládat u desítek tisíc rodinných domků v obcích bez kanalizace.
Pro tyto případy je relevantní směrnice EU č. 91/271/EHS o čištění městských odpadních vod, která předpokládá tzv. přiměřené čištění (obce pod 2000 EO, viz čl. 7 této směrnice). Přiměřeným čištěním může být domovní ČOV, žumpa (nepropustná jímka) a její pravidelné vyvážení na ČOV, nebo septik s drenážním podmokem v situacích, kdy není vhodnější řešení a není ohrožena jakost podzemních vod v okolí (např. studna souseda).
Povinnost čistit odpadní vody vyplývá z Vodního zákona č. 254/2001 Sb., v platném znění, obecně z § 5 a konkrétně z § 38 odst. 3) a 4) "Vypouštění odpadních vod ..........do půdních vrstev, z nichž by mohly do vod podzemních vniknout, lze povolit jen výjimečně z jednotlivých rodinných domů a staveb k individuální rekreaci na základě posouzení jejich vlivu na jakost podzemních vod."
Je zřejmé, že v současné době i pro domovní ČOV v obci bez kanalizace musí být často koncovka s drenážním podmokem, při neohrožení podzemních vod jak bylo uvedeno. Jinak totiž toto řešení ztrácí smysl. Je absurdní napřed odpadní vody vyčistit na domovní ČOV a potom je vyčištěné jímat v nepropustné jímce a vyvážet. To by se v uvedené jímce mohly jímat zrovna a bez investice cca 40 - 50 tis. Kč do domovní ČOV. S tímto pojetím jsou však u místních a prvoinstančních úřadů někdy problémy.
K popsanému případu:
- majitel rodinného domu má samozřejmě za povinnost likvidovat své odpadní
vody, není však povinen žádat vodoprávní úřad o povolení k provozování septiku,
pokud jej měl již zkolaudovaný dříve zároveň se stavbou a neprovádí změny v užívání stavby, které by se dotkly nakládání s vodami (odpadními vodami), což se asi v předmětném případě stalo.
- ČIŽP ani prvoinstanční vodoprávní úřad nejsou oprávněny bez podnětu k zahájení řízení tohoto majitele kontrolovat a jednat pouze na základě vlastního uvážení. Podnět také musí
být věcně doložen (většinou průkaz ohrožení vod v sousedství dotčeného pozemku, např. výskyt zápachu, amoniaku, dusičnanů, E.COLI - bakteriologické nálezy ve studni apod.).
Podle mého názoru nelze za podnět ke kontrole považovat konstatování typu: "majitel ASI nevyváží septik a ASI jej má propustný". Jiná věc je, změnil-li majitel způsob užívání nemovitosti a vyžaduje rozhodnutí o změně užívání stavby. V tomto případě by bylo na místě i nové povolení prvoinstančního vodoprávního úřadu k vypouštění odpadních vod podle § 8 a § 38 Vodního zákona.
Zdraví
Miroslav Kopáček
Autor je pracovníkem Ministerstvem životního prostředí.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 203".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |
Online diskuse
Odpadní vody - 21. 5. 2007 - Martin Mach/EkoListPřeji pěkný den,s Vaším dotazem jsme se obrátili na právničku Terezu Tichou, která nám poslala toto vyjádření: Vypouštění odpadních vod do vod povrchových, popř. podzemních, je zásadně možné pouze na základě povolení vodoprávního úřadu (obecní úřad obce s rozšířenou působností). Trativod je v podstatě zaústění odpadních vod pod úroveň zemského povrchu (vyhloubená jáma s kamením). Jedná se o vypouštění odpadních vod do vod podzemních a je tedy k němu třeba povolení vodoprávního úřadu. Vodoprávní úřad v tomto povolení stanoví podmínky pro vypouštění - zejména limity znečištění vod, a to podle konkrétních hydrologických podmínek v místě vypouštění. Nelze povolit vypouštění zcela nečištěných odpadních vod. Vodoprávní úřad povolení v zásadě vydá, a to v případě, že jsou odpadní vody předčištěny na požadovanou úroveň (podle konkrétní lokality). Přísněji je regulováno povolování vypouštění do vod podzemních - toto povolení lze vydat pouze výjimečně z jednotlivých rodinných domů a staveb pro individuální rekreaci (což by byl tento případ). Povinnost mít povolení v případě, že vypouštíte odpadní vody přímo do vodního toku nebo do vod podzemních (i do podmoku), stanovil už zákon z roku 1955. Nicméně novelizací současného vodního zákona (254/2001 Sb.) se stará povolení ruší právě proto, aby i ti, co neměli (a správně měli mít) povolení, jej mohli získat. V případě, že byste již povolení měl (v návaznosti na existenci čistícího stupně), pak byste žádal o prodloužení povolení. To samo o sobě neznamená, že musíte vybudovat domácí čistírnu odpadních vod. Záleží vždy na konkrétní hydrologické situaci v lokalitě a je třeba postupovat v dohodě s příslušným vodoprávním úřadem (obecní úřad obce s rozšířenou působností). Řešením může být např. septik nebo žumpa. Příslušné orgány – vodoprávní úřady Vás mohou v případě neexistence povolení kontrolovat a sankcionovat. Podle přestupkového zákona může pokuta dosáhnout výše 50 000 Kč. |