https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/prosim-o-informace-o-vlastnostech-tepelnych-cerpadel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prosím o informace o vlastnostech tepelných čerpadel

dotaz: 151

15. ledna 2003 | MUDr. Michal Belašič
Prosím, ak je možné o zaslanie bližších informácii o vlastnostech tepelných čerpadlách, mám záujem o využitie ako vykurovacieho systému pre rodinný dom, najlepšie systém "plocha". Za ochotu a láskavosť Vám vopred ďakujem

S pozdravom
odpověď:


16. ledna 2003

Tepelná čerpadla (dále jen TČ)

Vlastnosti (z hlediska uživatele):
1. Drahá investice (100 až 200 tisíc korun)
2. Nízké provozní náklady (zhruba 1/3 přímotopu a asi 1/2 plynu)
3. Vyžadují nízkoteplotní topný systém (podlahové resp. stěnové vytápění, předimenzované plochy radiátorů a pod)
4. Výhodné je napřed zateplit dům a snížit tak ztráty a tím i investiční a provozní náklady náklady na TČ.
5. Určitá nejistota je ohledně vývoje tarifu pro tepelná čerpadla (riziko zvyšování stálých měsíčních platů).
6. Tepelné čerpadlo spotřebovává elektřinu, je to sice lepší než s ní topit přímotopem, ale z hlediska spotřeby primární energie to zas tak výhodné není, pokud se většina elektřiny vyrábí v tepelných elektrárnách s účinností kolem 30%.

Alternativa k použití tepelného čerpadla
1. Kde je levné dřevo doporučuji zvážit možnost kombinace pyrolyzní kotel na dřevo (Atmos, Verner, STS a pod.) + akumulační nádrž + el. akumul. topná vložka v nádrži (viz např. schéma na www.atmos.cz/zapojeni.phtml?czech&zap=c, podrobnější informace a vlastní zkušenosti mohu poskytnout).
2. Nadstandardní zateplení domu (pokud jde o starší dům s velkou spotřebou energie na vytápění) a potom topit plynem, elektřinou či dřevěnými peletami (www.tzb-info.cz/t.py?t=1&i=25).
3. V případě, že jde o velký dům a je tam i velký odběr elektřiny (třeba nějaká provozovna nebo ubytovací zařízení) pak lze uvažovat i o kogenerační jednotce na zemní plyn (je-li k dispozici) (http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis)

Informace o tepelných čerpadlech:
a) poradenství, obecné info
www.tzb-info.cz/t.py?t=1&i=10
www.ekowatt.cz
http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/
www.geolog.cz/dotazy/Tepelná%20čerpadla.htm

b) známější a větší firmy:
Tepelná čerpadla IVT s.r.o.
Průmyslová 5
108 21 PRAHA 10
Tel.: 272 701 839
Fax:272 704 500
E-mail: ivt@login.cz, www.cerpadla-ivt.cz

GEOTHERM spol. s r.o.
Krokova 9a
120 00 Praha 2
Tel.: 261 222 145
Fax: 261 222 146

STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
K Hájům 946
155 00 Praha 5 Tel.: 251 116 111
Fax: 235 512 122
E-mail: info@stiebel-eltron.cz, www.stiebel-eltron.cz

PZP KOMPLET a.s. Obchodní středisko TEPELNÁ ČERPADLA
Dobré u Dobrušky 149
517 93 Dobré
Tel.: 494 664 203 (201, 664)
Fax: 494 664 203
E-mail: info@pzp.cz, www.pzp.cz

Doplňující informace

Jedná-li se o změnu vytápění, což instalace tepelného čerpadla zpravidla je, pak je potřeba získat stavební povolení!

Podmínky pro dotace Státního fondu životního prostředí na instalaci tepelného čerpadla naleznete na stránkách SFŽP.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradce městského střediska EKIS České BudějoviceZeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 151".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DR

David Racek

21.11.2016 15:49
Z těch firem znám IVT. Ještě bych doplnil Grunfos http://cz.grundfos.com/. Myslím, že tma najde i rodina, ale určitě sklady a firmy. Ale je jedno od jaké to je firmy. Tepelná čerpadla obecně se vyplatí. Dochází dost často k úspoře až o 25% za rok a to není málo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist