https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/regulace-teploty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně nastavit teplotu v bytě, aby byla co nejnižší spotřeba energie?

dotaz: 255

12. října 2011 | Radek
Dobrý den,

bydlím ve starém cihlovém bytě, z jedné strany zatepleném a s plastovými okny. Mám plynový kotel na vytápění i ohřev vody cca 8 let starý. Termostat mám v obývacím pokoji. Zajímá mě, jestli je výhodnější mít nastavenou teplotu vytápění na 19 °C po celý den a brzy ráno a večer na komfortních 21 °C, nebo je lepší mít po celý den nastavený termostat na cca 16-17 °C a ráno a večer na oněch 21 °C?

Doslechl jsem se, že když se topí z 16 na 21 °C, spotřeba plynu je mnohem větší a je to neekonomické, než když budu mít navoleno konstantní vytápění po celý den na 19 °C a na pár hodin si přitopím o dva stupně navíc. Při jakém nastavení je nejnižší spotřeba energie?

Děkuji za odpověď
odpověď:


13. října 2011

Dobrý den,

určitě je výhodnější snížit v bytě teplotu na 16 až 18 °C, pokud v něm nikdo není. Během dne vám potom neuteče tolik tepla a bude nižší spotřeba energie. Abyste ale měl v bytě teplo až přijdete, je třeba začít topit trochu dříve. Záleží na tom, jak výkonné (velké) máte radiátory. Musíte tedy nastavit spínání termostatu o něco dříve. Naopak na noc zase můžete topení vypnout o něco dříve, využijete tak teplo akumulované do stěn. Je třeba vyzkoušet, jak to bude fungovat konkrétně ve vašem bytě.

Zvýšení spotřeby energie při topení "naplno" je snad přežitek z doby, kdy se topilo uhlím. Váš plynový kotel si buď umí sám regulovat výkon, nebo vždycky na chvíli zapne na vyšší výkon a pak se vypne úplně. Nastavením vyšší teploty přes den dosáhnete jedině toho, že kotel bude spínat častěji a tedy spálí více plynu. Naopak při provozu na plný výkon je účinnost kotle obvykle nejvyšší.

Celý problém si můžete představit jako když máte sud s vodou, který je trochu děravý. Čím víc je v něm vody, tím víc vody teče ven. Tlak vody je vyšší. Úplně ucpat všechny díry nelze - zateplením se dá "ucpat" jen něco. Když chcete mít večer sud plný, můžete nechat kohoutek přívodu pootevřený celý den, večer už jen trochu vody doplníte. Nebo přívod můžete přes den zavřít. Sud sice skoro celý vyteče, ale večer stačí pustit přívod delší chvíli naplno. Určitě tím ale nespotřebujete víc vody.

S pozdravem

Karel Srdečný
Autor je energetickým poradcem ve společnosti EkoWATT.


Přečtěte si článek K čemu jsou dobré termostatické ventily?. Podívejte se i na další dotazy a odpovědi, například na dotaz: Ušetřím energii, když budu vypínat topení?

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 255".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist