Soused pálí v kotli odpadky, kouř jde k nám. Co dělat?
17. dubna 2006 | Miloslav
náš soused již delší dobu zamořuje okolní ovzduší jedovatými zplodinami spalováním plastů, pryže aj. v kotli. Vadí to především nám, protože jejich dům a zvláště pak komín je u hranic našeho pozemku, takže o všem co spálí, hlavně pokud se jedná o plasty a podobně, tak o tom víme de facto jako první. Kolikrát se nedá v klidu vyjít ven nebo větrat. Pokud topí pouze dřevem nebo uhlím, tak je to daleko snesitelnější, zvláště proto, že nevzniká zdaleka tolik kouře. Na zdejší obecní úřad jít nechci, protože tu máme lidi, co si to nechtějí s nikým rozházet. Takže téměř na sto procent vím, že bych nepochodil. Jak se mohu bránit?
Děkuji vám
PS: jen připomínám, že domluva se sousedem taky není moc platná.
odpověď:
24. dubna 2006
Vážený pane Miloslave,
pokud je tomu tak, jak píšete, právo ČR je jasně na Vaší straně. Česká legislativa jasně stanoví, že v topeništích lze spalovat pouze paliva a paliva jsou legislativou vcelku jasně definována. Odpady spalovat nelze s výjimkou specializovaných zařízení, kterými jsou spalovny odpadů, pro něž platí velmi specifické podmínky a jsou velmi bedlivě monitorovány.
Plasty a pryž, které by Váš soused chtěl spalovat a takto likvidovat, jednoznačně nejsou palivem, nýbrž odpadem. Tuto věc tedy soused dělat nesmí.
Ptáte se, jak se proti tomu můžete bránit. Pokud, jak píšete, se nechcete obrátit na Váš obecní úřad, pak máte možnost věc projednat se sousedem sám. Zde však záleží na jeho dobré vůli a ochotě seznámit se s příslušnými předpisy a respektovat je. Záleží také na vzájemných vztazích, které v takových případech nebývají právě ideální. Je to tedy cesta komunikace a domluvy.
Další možností je obrátit se na policii. Ta by měla věc řešit jako přestupek podle přestupkového zákona a pokud shledá protiprávní stav udělit pokutu nebo věc zjistit, vyšetřit a předat příslušnému obecnímu úřadu, při kterém je ustavena přestupková komise, k dořešení.
Stále je zde také možnost obrátit se na obecní úřad přímo. Ten je vybaven potřebnými kompetencemi jak v ochraně ovzduší tak z hlediska hospodaření s odpady a mohl by tedy věc řešit. Problémem v tomto případě je, že pokud se jedná o spalovací zdroj v sukromém objektu, nesloužícím k podnikatelským účelům, nemůže si případnou kontrolu přímo na místě úřad vynutit a je odkázán na ochotu majitele. Ten kontrolu nemusí strpět a pokud bude chtít, aby byla ohlášena předem, může se na ni příslušným způsobem připravit.
Pokud byste se obrátil na obecní úřad a ten ve věci nekonal, můžete se obrátit se stížností na úřad vyšší úrovně, tedy krajský úřad. Ten by měl nejprve vyzvat obecní úřad k činnosti a pokud by se tak nenastala, může případ tak zvaně atrahovat, tedy převzít jeho řešení sám.
Upozorňuji, že ve všech případech kromě přímé domluvy se sousedem se jedná o dosti zdlouhavý proces, který i přes úsilí účastníků nemusí vést k plnému úspěchu. To je záležitostí vymahatelnosti práva, tedy věci dosti problematické.
S pozdravem
Ing. Josef Janota
Autor je vedoucí oddělení ochrany ovzduší Magistrátu hlavního města Prahy.
Přečtěte si článek Dvě (nezaručené) rady, jak se bránit kouři ze sousedova komínu z ledna 2014.
Přečtěte si také Dotaz 17: Lze se bránit proti kouři z lokálních topenišť ve Vašem okolí?
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 220".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |