V obci není kanalizace - kam s domovním odpadem?
26. února 2004 | Martin Klug
potřebuji vyřešit odpady v rodinném domku. V obci není kanalizace, na pozemku není žádná jímka, pouze suché WC a dešťový svod do potoka.
odpověď:
2. dubna 2004
S žádostí o radu jsme se obrátili raději na odborníky, kteří se v problematice orientují - ing. Karla Plotěného, mluvčího sekce domovních čistíren Asociace čistírenských expertů, a ing. Petra Hrnčíře, čistírenského projektanta. Oba se shodli, že nelze dát jednoznačnou odpověď na takto položený dotaz bez znalosti mnoha souvisejících okolností.
Záleží například na tom, zda je dům trvale obydlen či je využíván jako rekreační objekt, jaké jsou možnosti pozemku a jaké má zadavatel nároky na obsluhu zařízení, jaké jsou parametry vodního toku atd. Nejlépe je pozvat si nějakého projektanta přímo na dotčené místo a seznámit jej s podrobnostmi a vašimi požadavky na čistírnu. Je vhodné nechat si udělat návrh řešení a předběžnou kalkulaci nákladů a porovnat je s jiným projektantem.
Petr Hrnčíř doporučuje na obsluhu a spotřebu energií velmi nenáročné kořenové čistírny nebo zemní filtry. Kořenová čistírna je sice náročnější na prostor (cca 5 m2 na 1 ekvivalentního obyvatele), nadruhou stranu se kořenová čistírna může stát zajímavým zahradním prvkem - kořenová čistírna není vlastně nic jiného než umělý mokřad. O kořenových čistírnách, včetně všech potřebných povoleních, se dozvíte více v článku Umělý mokřad krajině sluší.
Zemní filtry, nebo také podzemní pískové filtry, se hodí k menším zdrojům znečištění. Na zemní filtr nelze přivádět dešťovou vodu (filtr by se zahltil), na čištění splaškových odpadních vod však funguje velmi dobře. Filtr je velmi málo náročný na prostor, protože se zabuduje pod zem.
Podle Karla Plotěného záleží výběr čistírny také hodně na stanovisku vodoprávního úřadu, který vám k její stavbě musí dát svolení. V některých oblastech totiž lze povolit zasakování či vypouštění vyčištěné vody přímo do toku, jinde to již nejde. Pokud úřad povolení nevydá, pak se lze zaměřit na univerzální řešení problému, totiž jímku, u které je však nutné zajistit vyvážení obsahu. Karel Plotěný pro dům, který není trvale obývaný, doporučuje použít septik a zemní filtr (výhodou je právě energetická nenáročnost) nebo anaerobní čističku a zemní filtr. Pokud je dům obývaný stále, doporučuje domovní čistírnu se zaústěním do toku (pokud je tok co do velikosti vhodný).
Jak jsme řekli v úvodu, na takto obecně položený dotaz nelze dát konkrétní odpověď. Je potřeba, aby vám povolaný odborník na základě místních podmínek navrhl možná řešení. Pokud máte zájem o ekologické způsoby čištění vod a jsou-li k tomu vhodné podmínky, zaměřte svou pozornost na kořenové čistírny či zemní filtry.
Martin Mach
Redaktor EkoListu
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 176".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |