https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/experti-docasne-uzavreni-nova-zelena-usporam-ukazuje-zajem-lidi-o-zateplovani
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Experti: Dočasné uzavření Nová zelená úsporám ukazuje zájem lidí o zateplování

12.11.2025 20:07 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dočasné pozastavení příjmu žádostí v programu Nová zelená úsporám kvůli jejich velkému počtu ukazuje, že domácnosti mají stále větší zájem o zateplování, fotovoltaiku a další opatření směřující k úsporám energie a využívání obnovitelných zdrojů. Podle Greenpeace ČR a aliance Šance pro budovy jde zároveň o signál, že energeticky úsporné renovace jsou pro české rodiny cestou k nižším nákladům na bydlení.
 
Program Nová zelená úsporám funguje od roku 2009 s cílem motivovat majitele k renovacím bytového fondu a snižování spotřeby energií. Letos dočasně uzavřel příjem žádostí o dotace. Důvodem je velký zájem žadatelů, který vedl k rychlejšímu vyčerpání peněz vyhrazených pro tento rok. Již podané žádosti pokračují bez omezení. Příjem žádostí se spustil 20. února a měl původně trvat rok.

U rodinných domů byl v nové etapě od února 2025 navýšen objem peněz o čtvrtinu na 17,4 miliard korun. U bytových domů, kde trvá podpora bez přerušení od roku 2023, se postupně navýšilo přidělení peněz až na pětinásobek, tedy 14,7 miliard. Celkem tak bylo v současných výzvách investováno do energetických úspor v rezidenčním sektoru přes 32 miliard korun.

"Dočasné uzavření příjmu žádostí programu Nová zelená úsporám ukazuje na dvě věci: obrovský zájem domácností o energetické úspory a zároveň jasný signál, že kvalitní renovace jsou pro české rodiny cestou k nižším nákladům na bydlení," uvedla ředitelka oborové aliance Šance pro budovy Marta Gellová. Podle ní je pozitivní, že administrace podaných žádostí pokračuje bez přerušení a že jsou zajištěny peníze pro další období.

Klíčové podle Gellové nyní bude, aby navazující etapa programu byla ještě přístupnější pro běžné domácnosti. "Potřebujeme více, ne méně, peněz směřujících lidem, aby mohli investovat do udržitelnějšího bydlení, nižších účtů za energie a lepší kvality života," dodal vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jaroslav Bican.

Pro ekology je důležitý fakt, že peníze pro tento program plynou ze zdrojů znečišťovatelů, konkrétně z výnosů z emisních povolenek a fondů jako Modernizační fond.

Organizace Greenpeace ČR uvedla, že v souvislosti s možným nástupem hnutí Motoristé sobě do vedení ministerstva životního prostředí se objevuje riziko, že peníze budou přesměrovány opačným směrem.

"Vznikající vláda ANO, SPD a Motoristů sice počítá s tím, že program Nová zelená úsporám bude pokračovat, ale postupně peníze z něj chce překlápět do podpory veřejné infrastruktury. Už teď se ale ukazuje, že je prostředků nedostatek," upozornil Bican.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

13.11.2025 12:55
Neni rozumnejsi platit adekvatne za uhlik a nechat lidem vice penez at si sami rozhodnou, jak je utratit/investovat.

A neni to spise tak, ze lide touzi vycucnout ze statu penize na zhodnoceni sveho majetku?
Odpovědět
LB

Lukas B.

14.11.2025 07:52 Reaguje na Jiří Svoboda
přesně tak, stejně jako svého času zájem obcí stavět četné rozhledny.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.11.2025 14:54
Snad to ukazuje, že když vám někdo zaplatí vše, tak se do fronty postaví všichni.
Když vám zaplatí polovinu, tak odpadnou ti, kteří na zbývající polovinu nemají.
No a když vám nezaplatí nic, tak si to pořídí jen ti, kteří na to mají a pokládají to za rozumné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.11.2025 15:33 Reaguje na Richard Vacek
Pokud vím, platí se polovina. Každý si spočítá, kolik ušetří na topení a vyjde mu, jestli to má cenu nebo ne, žádnou ekologii do toho tahat nemusíte.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2025 18:21 Reaguje na Pavel Hanzl
No prave, ale falesne se to vydava jako touha lidi po ekologii.

Chceme-li neceho v ochrane klimatu dosahnout, tak to musi jit s minimem byrokracie protekcionismu a korupce zcela dusledne pres prachy. Na nejake uvedomneni si nehrajme.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist