https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/nova-zelena-usporam-lide-mohou-zadat-o-dotaci-na-energeticky-usporne-rodinne-domy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová zelená úsporám: lidé mohou žádat o dotaci na energeticky úsporné rodinné domy

12.8.2013 10:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zateplování rodinných domů bude dotované tak, že čím nižší bude výsledná energetická náročnost domu, tím vyšší bude podpora
Zateplování rodinných domů bude dotované tak, že čím nižší bude výsledná energetická náročnost domu, tím vyšší bude podpora
Majitelé rodinných domů mohou podávat o dotaci na zateplení domu či na výměnu topného systému za efektivnější a ekologičtější. O podporu mohou požádat i lidé, kteří si chtějí postavit energeticky úsporný dům. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí, které dotační program Nová zelená úsporám řídí. Ekologické organizace spuštění programu vítají, upozorňují však, že není plně využit potenciál možných úspor.
 

Zateplování rodinných domů bude dotované tak, že čím nižší bude výsledná energetická náročnost domu, tím vyšší bude podpora. Kdo zateplí málo, dostane málo Součástí podpory je i příspěvek na přípravu a zajištění realizace těchto opatření, tedy prostředky na zpracování odborného posudku, technického dozoru stavebníka a na provedení měření průvzdušnosti obálky budovy.

Žadatelé, kteří zkombinují více opatření, mají možnost získat speciální bonus 10 tisíc korun za kombinaci vybraných opatření. Finanční prostředky mohou být vyplaceny už na podzim letošního roku.

Vlastníci rodinných domů zasažených povodněmi v červnu 2013 mohou žádat o podporu z programu za zvýhodněných podmínek, tj. například prodloužení termínu pro dodání povinných příloh a navýšení podpory.

Nyní je na podporu vyčleněna jedna miliarda ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR, z prodeje emisních povolenek je připraveno 300 milionů korun, dalších 500 milionů z prodeje povolenek pak očekává ministerstvo do konce roku. Celkem tedy letos na financování programu půjde 1,8 miliard korun.

Další podrobnosti, včetně vypracovaných modelových příkladů, kalkulačky pro výpočet výše podpory, návodu na podání žádosti nebo vzorové smlouvy o dílo, najdou zájemci na webových stránkách www.nzu2013.cz

Seznam krajských pracovišť, která žádosti přijímají, najdete na: www.nzu2013.cz/zadatele-o-dotaci/rodinne-domy/krajska-pracoviste/.

Ekologické organizace Novou zelenou úsporám vítají, upozorňují však na to, že program není nijak ambiciózní a že si mohl klást daleko vyšší cíle. Podle Hnutí Duha program pomůže tisícům domácností, ale nastavení programu podporuje další využívání fosilních paliv. Prostředky přidělené na realizaci programu jsou daleko za optimálním rozpočtem pro plné využití potenciální úspor. Hnutí Duha jako optimální sumu vidí částku kolem 16 miliard na rok.

Petr Holub, který pracuje pro oborovou asociaci Šance pro budovy, říká: „Lidé nechtějí investovat do energeticky úsporných renovací nebo nového kvalitního bydlení podle data stanoveného ministerstvem, ale spíše podle své individuální situace a připravenosti na tak velkou investici. Systém ministerských výzev v režimu stop-and-go navíc způsobuje turbulence v poptávce po stavebních pracích a poškozuje malé a střední firmy, které jinak program vítají. Stát by měl proto usilovat o dlouhodobý program se stabilním financováním a průběžným příjmem žádostí.“


reklama

 
Další informace |
Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist