Austrálie vydá zákaz rybolovu pro super trawler, zalekla se jeho velikosti
Tony Burke by měl v úterý předložit vládě zákon, který mu umožní zákaz vydat. To se pochopitelně majiteli sto čtyřicet dva metrů dlouhé lodi Abel Tasman nelíbí. Loď totiž získala povolení za přísných podmínek vylovit v australských vodách 18 000 tun makrel ročně.
"Pokud bychom to neudělali, dali bychom v sázku životní prostředí, komerční rybolov a každého, kdo miluje rybaření. A to je risk, který si nemohu na sebe vzít," prohlásil Burke. Podle něho je před tím, než podobně velké lodě rozhodí sítě v australských mořích, potřeba zjistit, jaký dopad to bude mít na mořské ekosystémy a jaké budou sociální a ekonomické dopady. Jeho rozhodnutí uvítali aktivisté z Greenpeace a dalších environmentálních organizací, ale i rekreační rybáři, kteří se zapojili do kampaně proti super trawleru.
Gerry Geen za majitele lodi vyjádřil velké zklamání z toho, že australská vláda přijala takovéto selektivní rozhodnutí. O práci podle něho přijde padesát lidí. „Splnili jsme všechny požadavky a regulace, roky spolupracovali s úřady. A pak nás vláda sestřelí kvůli obavám z velikosti lodi,“ stěžoval si na australskou vládu Gerry Geen. Loď Abel Tasman, která se původně jmenovala Margiris, disponuje mrazícími boxy, kam se vejde 6200 tun ryb.
Tony Burke chce předložit zákon, který v případě, že nějaká rybářská aktivita vyvolá pochybnosti co do svých dopadů na životní prostředí, umožní jeho úřadu zasáhnout a nařídit vědecké přezkoumání. A na dobu dvou let aktivitu zastavit. Bude se na tom ale muset shodnout s ministerstvem pro rybolov.
Greenpeace ve své kampani upozorňovala na to, že loď dokáže za jediný den vylovit víc jak dva tisíce tun ryb. Při lovu se do sítí chytí nejen požadované ryby, ale i mnoho dalších živočichů, kteří v sítích zahynou zbytečně. Loď navíc loví tak, že táhne sítě po dně. Dochází přitom k ničení mořského dna.
reklama