https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/banik-proti-klecim.ostravsti-fotbaliste-jsou-proti-bidnym-podnimkam-slepic-v-klecovych-chovech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Baník proti klecím. Ostravští fotbalisté jsou proti bídným podnímkám slepic v klecových chovech Video

30.6.2020 12:18 | OSTRAVA (Ekolist.cz)
Baník
Baník
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Baník Ostrava / Youtube.com
Baník Ostrava se připojil k aktivitě spolku OBRAZ - Obránci zvířat, který se snaží upozornit na bídné životní podmínky slepic v klecových chovech. Na své sociální sítě klub v úterý vypustil video nazvané „Baník proti klecím“, v němž si jeho hráči zahráli role slepic v klecovém chovu. O možném zákazu budou příští týden rozhodovat poslanci.
 

„Pohyb je pro mě naprosto přirozená věc. Neumím si představit, že by mi někdo zakázal se na hřišti volně rozběhnout. Myslím, že by to mělo být pro všechny stejné, jak pro zvířata, tak pro lidi,“ uvádí útočník Baníku Roman Potočný.

Hráče ostravského Baníku v novém videu uzavřou na malém prostoru k sobě sražené fotbalové branky. Přes dvacet hráčů se tak na sebe mačká, vzájemně do sebe vráží, zakopávají o sebe a snaží se dostat ven přes síť. Situace zachycená ve videu napodobuje běžný obrázek z klecových chovů, kde se slepice nemohou ani proběhnout nebo si popoletět.

„Žijeme v době, v níž je zvlášť důležité nezapomínat na lidskost. A za tu považuji i vztah ke zvířatům a odmítání lhostejnosti k bídným podmínkám, v nichž konkrétně právě slepice chované v klecích žijí,“ vysvětluje svou podporu zákazu klecových chovů slepic majitel Baníku Václav Brabec.

Iniciativa proti klecovým chovům tak získala dalšího silného spojence, přitom spojení sportovního klubu a ochrany zvířat je v České republice unikátní. K podobným myšlenkám se obvykle hlásí spíše jednotliví sportovci, ale ne klub jako celek. Angažovanost Baníku tak ilustruje, že klecové chovy jsou aktuálním společenským tématem poslední doby. Do kampaně proti nim se zapojily známé osobnosti jako například herečka z dokumentu V síti Tereza Těžká, zpěvák Tomáš Klus, režisér Zdeněk Troška nebo zpěvačka Heidi Janků.

„Málokteré téma v poslední době získalo tak silnou podporu veřejnosti jako zákaz klecových chovů slepic. Vždyť podle nejnovějšího průzkumu je pro zákaz téměř 80 % Čechů a jsou to lidé ze všech koutů republiky,“ hodnotí situaci předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat Marek Voršilka.

Obránci zvířat v souvislosti s nadcházejícím hlasováním vyzývají lidi, aby přes web www.vyzvaposlancum.cz oslovovali poslance a žádali je o hlas pro zákaz klecových chovů. Spustili také kampaň Měsíc v kleci, v rámci níž se v kleci umístěné na Malostranském náměstí v Praze střídají dobrovolníci, aby tak poukázali na nepřijatelné podmínky takto chovaných slepic.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

30.6.2020 13:11
Prostě slepice potřebuje ke spokojenosti fotbalový stadión. Aspoň fotbalisté si to myslí.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.6.2020 14:35
Fotbalisti byli vždy proslulí svým pronikavým myšlením. ;-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.6.2020 21:26 Reaguje na Viktor Šedivý
Jj, laik še diví, odborník šediví:-)
Odpovědět
Hu

Hunter

30.6.2020 15:19
Tihle mládenci tomu jistě opravdu rozumí :-).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

30.6.2020 18:23
Video se mi líbí. Dobrý nápad, jak podpořit kampaň za zrušení klecových chovů slepic.

Mladí lidé jsou většinou otevřenější ke změnám a ochotnější přijímat pokrok než staří. Holt mají pružnější cévy a myšlení.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.6.2020 18:26
sice bych je mohl sejmout okřídlenou otázkou "víte vůbec, kolik stojí rohlík", ale nějak zvlášť šmahem je neodsuzuji. ať si kupují co chtějí a hlasují nohama.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.6.2020 19:25
Hoši by neměli tolik hlavičkovat. Ta cerebrální mikrotraumata ...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 07:05
Je moc dobré, že se sportovci takto angažují a šíří tak osvětu i mezi své příznivce a lidi, kteří by se o taková morální témata jinak třeba nezajímali.

Komentující pod článkem opět ukazují svůj morální kredit.......
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:45
Nic proti sportovcům. Je dobře, že se hýbou, že baví svou hrou spousty lidí. Ale díky tomu, že se ruší klecové chovy rapidně zdražují vajíčka. Což je věc, která je očividně netrápí, ale spousty lidí ano. Nechme to na lidech, ať si samy vyberou zdali chtějí levná vejce z koncentráků či drahá z volného chovu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist