https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/bdew-investice-do-energetiky-v-nemecku-ozivi-evropskou-ekonomiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BDEW: Investice do energetiky v Německu oživí evropskou ekonomiku

1.7.2020 01:20 | FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK)
Německé vládní strany schválily začátkem června nový balík opatření v objemu 130 miliard eur (téměř 3,5 bilionu Kč) na podporu ekonomiky zasažené pandemií. Mimo jiné počítá i s většími investicemi do takzvané zelené energie.
Německé vládní strany schválily začátkem června nový balík opatření v objemu 130 miliard eur (téměř 3,5 bilionu Kč) na podporu ekonomiky zasažené pandemií. Mimo jiné počítá i s většími investicemi do takzvané zelené energie.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Investice do energetiky v Německu přispějí k ekonomickému oživení v Evropské unii i mimo ni. Uvedl to svaz německého energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW). Díky vládnímu stimulačnímu balíčku by podle něj mohlo do výroby energie, rozvodných sítí, nabíjení a vodíku do roku 2030 směřovat 320 miliard eur (8,5 bilionu Kč).
 

Podle studie poradenské společnosti EY vypracované na žádost BDEW by díky penězům z vládního balíčku mohlo vzniknout a udržet se kolem 271 000 pracovních míst.

Svaz DBEW jakožto zájmová skupina ale požaduje, aby vláda omezila poplatky a daně z elektřiny, a snížila je tak pro koncové zákazníky z řad maloodběratelů i velkého průmyslu. Daňový výpadek navrhuje dorovnat příjmy z plateb za uhlíkové emise.

Německé vládní strany schválily začátkem června nový balík opatření v objemu 130 miliard eur (téměř 3,5 bilionu Kč) na podporu ekonomiky zasažené pandemií. Mimo jiné počítá i s většími investicemi do takzvané zelené energie. Koalice se například usnesla, že finančně podpoří nákup elektromobilů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.7.2020 06:36
V roce 2019 vyrobily (DE) větrné turbíny na moři 24,4 miliard kilowatthodin elektřiny (kWh) (netto). To může pokrýt energetické potřeby asi osmi milionů domácností v Německu.Pokud by do roku 2030 bylo dosaženo cíle 20 gigawattů, bylo by možné více než polovině všech domácností v Německu dodávat množství elektřiny vyrobené na moři.

Kromě toho by Německo mělo toto téma prosazovat v předsednictví Rady EU počínaje tento týden: „EU je obklopena moři téměř ze všech stran. Z toho vyplývající obrovský potenciál pro větrnou energii na moři lze optimálně využít pouze přeshraniční spoluprací při vývoji, připojení a provozu pobřežních větrných turbín.

Skutečně němečtí šílenci , na pevnině už stavět nejde (stovky žalob u soudů) , tak to mrskneme do moře. Tam se nedohlídne a vše bude O.K.
Blázni to jsou.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 07:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pořád je to menší šílenství než se děje v ČR.... i co se energetiky týká.... Babiš se opravdu chová jako generální ředitel celé ČR a směřuje jí kam se mu to hodí i když tím ČR všude kde může poškozuje....

Co se energetiky týká tak volí tu nejdražší, nejnebezpečnější a zároveň nejsložitější cestu jak v ČR vyměnit zdroje..... snaží se o centralizaci výroby energií a to ještě s napojením na nebezpečné Rusko a Čínu, které představují bezpečnostní i strategické riziko..... LŽE, PODVÁDÍ A VŮBEC NEPOSLOUCHÁ RADY ODBORNÍKŮ!

TO JE ŠÍLENSTVÍ NA KTERÉ POKUD PROJDE HODNĚ DOPLATÍME!

Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

1.7.2020 09:34 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárku, můžete mi prosím vysvětlit, jak jste přišel na to, že je méně centralizovaná cesta, kdy zdroj o výkonu desítek gigawattů dodává energii na vzdálenost okolo 500 km (zásobování Bavorska elektřinou po odstavení jaderných bloků pomocí mořských větrných farem), než zásobování ze zdroje 2 GW do vzdálenosti okolo 100 km. Když převezmu Vaší rétoriku, tak musím napsat, že jste prostě ŠÍLENÝ HLUPÁK. A právě Vy názory odborníků vůbec neposloucháte, a ani se o ně nezajímáte. Prostě se díváte jen průzorem své ideologické zaslepenosti a hloupé neznalosti.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárek, pokud jste si nevšiml, tak tady nemáme ani mořské pobřeží, kde by vál vítr, ani nemáme pouště. Uhlí je fuj. Tak kde chcete brát elektrickou energii? Jádro opravdu není nejdražší ani nejnebezpečnější cesta. Zkuste si o tom něco nastudovat. Začněte prosím třeba z toho kolik peněz "investujeme" do OZE, zvláště pak do solárů a kolik se díky tomu vyrobí EE. Jistě budete nemile překvapen a zjistíte, že za JE není zas tak špatný nápad.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2020 07:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Hluboký omyl. Právě VE na mělkých vodách šelfového moře je už dnes nejvýznamnější energetikou Německa, pro Dánsko, Holandsko, Belgii a možná i Skotsko už také. Tam je ještě obrovský potenciál, nikoho to neruší a fučí tam prakticky pořád.
Němčouři si prostě v době konjunktury vytvářeli rezervy (na rozdíl od nás). Dnešní investice do OZE jsou právě velmi proti krizi a hlavně do budoucnosti zajistí Německu dostatek velmi levné energie.
Proč to u nás naši kapitáni průmyslu pořád nechápou? Prohráli jsme hybridní válku a vládnou tu ropáci, asi na to dost škaredě doplatíme.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

1.7.2020 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Bude zajímavé sledovat, jak tu elektřinu Němci do toho Bavorska přepraví. Ale takovou "prkotinu" hlupáci jako Vy ani nezaznamenali.
Odpovědět
M

Milan Vaněček

1.7.2020 11:04 Reaguje na Vladimír Wagner
klasický troll
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:32 Reaguje na Milan Vaněček
Pane Vaněček to vy jste troll, který pořád trollí o jaderném tunelu o tom jak OZE dovedou levně vyrábět EE. Jinak pan Wagner má pravdu. Němci mají nesmírné problémy dostávat EE ze severu, kde se tu a tam vyrobí na průmyslový jih, který EE potřebuje pořád nejen tehdy když fouká vítr. A když pořádně zafouká ve dnech pracovního klidu, tak je problém na světě. To jsou pak dobré české přečeprávačky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.7.2020 12:26 Reaguje na Vladimír Wagner
Jednou se jim to povede, ale otázkou je kdy a za kolik :-).
Výtažek z článku ze začátku letošního roku ohledně přenosové soustavy..."Čtveřice německých provozovatelů přenosových soustav, mezi které Amprion patří, totiž nedávno vyčíslila náklady na nutné dovybudování německé „přenosovky“ na astronomických 52 miliard eur."
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:33 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak nějak. Ale přeci vítr fouká zadarmo, stejně jako svítí slunce. A elektřina bývá na burze v poslední době tak levná.... Ale, že někdo musí vynaložit peníze na zálohy a na přenos mnohé nezajímá. Ani to, že jsou to oni, kdo celou tu OZE šaškárnu platí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:48 Reaguje na Vladimír Wagner
Zatím to pasírují přes nás a Poláky. Pokud jim to zatrhneme, půjdou do blackoutu.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak nějak ještě zapomínáte na jednu věc, že ty větrníky musí mít zálohu. Která je v horším případě v uhlí, v tom lepším v plynu. Obojí není zadarmo. Nehledě na problémy v přenosové soustavě, ale to spousty ekopošuků nevadí. Hlavně když tečou dotace....
Odpovědět
M

Milan Vaněček

1.7.2020 09:57
Pan Wagner zase trolluje. Kdysi tvrdil, že němci jádro neodstaví, teď zase že nedokáží postavit vedení sever-jih. Naštěstí pan Wagner se ve svých předpovědích VŽDY mýlí. Teď zase tvrdí že nové jádro je nejlepší, nejlevnější, nejbezpečnější, němci jsou v průmyslu a energetice diletanti, kteří tomu nerozumí.
Na štěstí se pan Wagner vždy zatim mýlil ve svých předpovědích....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.7.2020 10:06 Reaguje na Milan Vaněček
Pana Wagnera se musím zastat.Jeho příspěvky jsou seriózní a korektní, vč. odkazů na www.osel.cz
Mega-větrné farmy Dánsko,Německo jsou tragickou chybou z pohledu ŽP.
Jinak ceny el. energie jsou nejvyšší právě v Německu a Dánsku z celé EU.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nebojte pane Vinkler, za chvíli Vám pan Milan vysvětlí, že se pletete, že to tak není, že oni v porovnání k platům mají vlastně nejnižší ceny EE, kdežto my v ČR tu máme jaderný tunel, proto máme proti nim vlastně pekelně drahou EE. Ještě bych doplnil, že Dánsko, k tomu aby "nakrmilo" své elekrárny na biomasu, tak vesele dováží suroviny jak ze zámoří (Kanada, USA) tak i z Ruska. Ať žije ekologie Made in EU.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:51 Reaguje na Milan Vaněček
Němci zatím jádro zcela neodstavili a je otázka, zda to udělají, protože se stále více rýsuje, jaká to bude katastrofa. Proto taky jako zjednaní stavějí, CO2 neCO2, uhelné elektrárny.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:35 Reaguje na Milan Vaněček
Pane Vaněček, my víme, že máte křišťálovou kouli a jste skvělý prognostik, který umí předpovídat ceny komodit. Jinak bych neřekl, že by pan Wagner se nějak zásadně pletl, či by jeho příspěvky neměli hlavu a patu. Je to člověk, který přesně ví co píše, který své názory vždy podkládá fakty, argumenty.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist