https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/blizi-se-doba-senoseci-diky-aplikaci-se-do-zachrany-srncat-muze-zapojit-kazdy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Blíží se doba senosečí. Díky aplikaci se do záchrany srnčat může zapojit každý

3.5.2016 14:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Před sekačkou srnče neuteče, jen se instinktivně přikrčí. Jeho záchrana je přitom snadná: stačí se loukou den dva před kosením projít. Matka si mládě raději odvede.
Před sekačkou srnče neuteče, jen se instinktivně přikrčí. Jeho záchrana je přitom snadná: stačí se loukou den dva před kosením projít. Matka si mládě raději odvede.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Věra Klimešová
Květen a červen jsou měsíce, kdy zemědělci vyrážejí posekat své louky. A jsou to také měsíce, kdy na loukách srny vyvádějí mláďata. Chránit srnčata před posečením je vcelku snadné – stačí se den dva před sečením loukou projít. Problém bývá v koordinaci mezi zemědělci, myslivci a dobrovolníky. Letos by s tím měl pomoci web a mobilní aplikace Senoseč.
 

V ideálním případě by zemědělec měl dát včas vědět myslivcům, že se chystá vyrazit posekat louku. Myslivci jsou pak povinni louku projít. Srny chtějí pro svá mláďata klidný úkryt a z louky, kterou myslivci prošli, si své mládě odvede.

Webová stránka senosec.czu.cz a mobilní aplikace (pro Andorid a Windows Mobile, aplikace pro IOS dosud není dostupná) mají usnadnit domluvu zemědělců, myslivců a dobrovolníků, kteří pak společnými silami zabraňují střetu zvířat se zemědělskými stroji. Zemědělec může na mapě označit místo a termín seče, myslivec zadat praktické opatření před sečí a akci, do níž se poté mohou hlásit dobrovolníci a podílet se na preventivních a záchranných opatřeních v terénu. Do databáze lze zadávat i údaje o výskytu zvířat a jejich mláďat v porostu před sečí nebo místo nálezu zabitého zvířete. To může podle tvůrců přispět k lepším odhadům o počtu uhynulé zvěře při sečích.


Aktualizace 11.5.2016

Alternativní možností, jak se zapojit do vyhánění zvířat z luk, je facebooková událost "STOP srnoseči", kde najdete všechny aktuality, novinky, fotografie i odkaz na podrobný návod na to, jak můžete vy sami předejít srnoseči.


Výhodou aplikace je, že lze data zadat do systému rovnou na poli. I tam, kde zrovna není internet. „Data se uloží v offline režimu a do databáze se nahrají, jakmile se chytrý telefon dostane k datovému signálu,“ vysvětluje Ladislav Böhm, který společně s Jakubem Podroužkem získal za svoji aplikaci nejvyšší ocenění v soutěži vyhlášené loni v červnu ČZU a Ministerstvem životního prostředí.

Důležitou informací pro dobrovolníky je, že nalezených mláďat se nemají dotýkat. Hrozí totiž, že jejich matka by je kvůli cizímu pachu odvrhla. Více informací o tom, kdy a jak mláďatům (ne)pomáhat najdete v článku Nebohá zvířecí mláďátka. Někdy potřebují lidskou pomoc. Někdy vůbec ne.

Zemědělci mohou pomoci i tím, že louku začnou sekat od prostředka ke kraji. Zvěř má pak spíš šanci uniknout, než když sekačka objíždí louku od okraje ke středu.


Přečtěte si reportáž Věry Klimešové Jak jsme před posekáním zachránili srnče

Možná vás bude zajímat komentář Matouše Horáka Srnčata? Alibistická reklama na myslivost s lidskou tváří


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist