Černovická pískovna v Brně by se mohla v budoucnu změnit na park
Brněnští radní se v květnu seznámili s výsledky soutěže. "Přišlo nám pět návrhů. První cenu získal tým Radka Prokeše, součástí týmu je i uznávaná architektka Eva Wagnerová. Vítězný návrh zabíhá do okolní struktury města a propojuje se tak s širším okolím. Odkazuje na posttěžební krajinu a nabízí alternativní postupy dotěžování," uvedl Hladík. Dodal, že navržené terénní modelace umožňují výhledy do širokého okolí i neobvyklé pohledy na město.
Podle náměstka bude v novém územním plánu celá lokalita jako zeleň. Uvedl, že během tří až čtyř let by se měly uskutečnit práce v úseku směrem k městské části Slatina a Tuřany, který je znám jako ptačí rezervace. V další fázi by měla vzniknout studie budoucího řešení severní části území, kde se dnes částečně těží a částečně je tam pole. "Nevšední lokalitu Černovické pískovny bychom rádi přeměnili na park, který se postupně stane zajímavým cílem procházek i výletů. Vzhledem k tomu, že zde aktivně probíhá těžba a v určité míře bude probíhat i nadále, promění se prostor kontinuálně," řekl Hladík. Podle něj se bude při změnách brát velký ohled na ochranu přírody. V místě totiž žije několik desítek druhů živočichů, část z nich vzácných.
Černovická pískovna, která je východně od bytové zástavby, funguje od 50. let a stále se v ní těží písek. Zároveň již řadu let slouží jako místo pro ukládání stavebních odpadů a zeminy. S její rekultivací se počítá již od roku 1986 a část už rekultivovaná byla.
reklama

Brněnský Nový Lískovec chce kvůli přemnoženým holubům zřídit holubník
Správci brněnské zeleně chrání stromy před suchem injektáží nebo mulčem
Porota vybrala vítězný návrh na revitalizaci lesoparku Akátky v Brně