Česká Semínkovna předá své know-how o pěstování Moldavsku
Semínkovny, tedy semínkové knihovny, fungují jako místa, kde si lidé vyměňují osiva ze svých zahrad. Jejich smyslem je mimo jiné nadchnout své návštěvníky k produkci semínek z vlastní úrody. Svou zkušenost zároveň uplatňují i v zahraničí. "Našim cílem je podpořit dosavadní snahu našeho místního partnera, který se dlouhodobě zasazuje o zachování lokálních moldavských odrůd zeleniny a zahradních plodin," řekla ke spolupráci s Moldavskou zahradou Klára Hrdá, zakladatelka iniciativy Semínkovna. Iniciativu zastřešuje stejnojmenný spolek Semínkovna, ve kterém je Hrdá jednatelkou.
První česká semínkovna vznikla v roce 2015 v knihovně České botanické společnosti v Benátské ulici v Praze. Momentálně je jich v Česku a na Slovensku více než 200. Do semínkoven může přijít kdokoli, i úplný začátečník. Donesené osivo musí být zdravé, reprodukovatelné a řádně označené. Vyměňovat by se neměla osivo hybridní či semínka rostlin invazivních nebo chráněných autorskými právy.
Challenge Fund grant cílí na předávání české odborné znalosti a inovace do partnerských zemí, ke kterým patří Bosna a Hercegovina, Etiopie, Gruzie, Kambodža, Moldavsko a Zambie. Grant zároveň usiluje o dlouhodobou udržitelnost takzvaného českého know-how v daných zemích.
reklama