CHKO Brdy slaví pět let. Rok 2020 pro ně byl z hlediska turistiky zatěžkávacím rokem
Podle starosty Obecnice na Příbramsku Josefa Karase (nez.) v Brdech přibylo návštěvníků už loni a letos s koronavirem jejich počet ještě vzrostl. Za jarního nouzového stavu obec nechala své parkoviště raději otevřené, aby výletníci živelně neparkovali na okrajích lesa. Turisté v Brdech mohou pět let od vzniku chráněné krajinné oblasti (CHKO) využívat rozsáhlou síť pěších i cyklistických tras a nově jim slouží i vývěsní mapy osazené na hlavních místech.
Podle Karla Markvarta z Klubu českých turistů byla podobná situace i v ostatních turisticky atraktivních oblastech. "Je fakt, že lidí v celé republice bylo na trasách a cyklotrasách více než v jiných letech," řekl Markvart ČTK. Podle něj to bylo znát i na pěšinách, které byly místy hodně vyšlapané. V Brdech byly v obležení hlavně notoricky známá místa, jako jsou Padrťské rybníky, Pilská nádrž nebo zámeček Tři Trubky, který nechal vystavět tehdejší majitel zdejších lesů, hrabě Jeroným Colloredo-Mannsfeld.
Brdské lesy nabídly loni lepší zázemí cyklistům, v létě bylo zprovozněno 270 kilometrů cyklotras. "Konečně byla vyznačena síť, o kterou jsme léta usilovali," uvedl Markvart, který je členem rady značení a na starosti má právě cykloznačkaře. Pokračovalo však i značení pěších tras, jež se loni značkařům zkomplikovalo kvůli chybějícímu povolení ke vjezdu.
"Značily se resty z minulosti a doznačovaly se nově schválené trasy i na základě nových cyklotras. Myslím si, že pěší trasy v Brdech jsou ve stavu, kdy se za ně nemusíme stydět," řekl ČTK Jan Linhart, který se zabývá pěším značením ve Středočeském kraji.
Pěší cesty v Brdech jsou už podle něj vyznačené podobně jako jinde v republice a zmizela bílá místa. Klub turistů navíc v CHKO osazuje velké vývěsní mapy, zatím jich instaloval třetinu a příští rok na jaře dodělá zbytek. "Mám zpětnou vazbu, že lidé jsou z těch map nadšení. Obce nám přispěly, protože je to finančně dost náročné," řekl Linhart.
Klub podle něj musel po otevření Brd z některých záměrů ustoupit a vést trasy jinudy, než původně zamýšlel. Plány totiž bylo nutné přizpůsobit podmínkám CHKO. Linhart by například více rozdělil cyklostrasy a trasy pro pěší. "Chtěli jsme, aby cyklisté jezdili po panelkách a asfaltkách a pěšáci chodili v lese po jehličí. To nám bohužel nebylo stoprocentně umožněno a asi nikdy nebude," dodal Linhart.
Vznik CHKO Brdy schválila vláda v říjnu 2015 a CHKO byla zřízena 1. ledna 2016 spolu se zrušením vojenského újezdu. Předmětem ochrany je přírodní bohatství s cennými lesními porosty, loukami, mokřady, vřesovišti a desítkami potoků. Rozloha CHKO je 345 kilometrů čtverečních v původním vojenském újezdu a části jižních Brd. V logu CHKO je vzácný rak kamenáč.
CHKO ochraňuje například také významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se zde zachovala řada vzácných živočichů a rostlin jako kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničná.
Původní vojenský prostor Brdy (dříve nazývaný též vojenský výcvikový prostor Jince) se nacházel ve středních Brdech a vznikl usnesením československé vlády z 19. února 1926, dělostřelecké cvičiště zde bylo zřízeno o dva roky později. Za druhé světové války zabrala prostor německá armáda, která jej zvětšila. Prostor byl dále rozšířen v 50. letech, kdy byla pro účely protitankové střelnice zabrána řada vesnic ve středozápadní části Brd. Jeho rozloha činila 260 kilometrů čtverečních - podle rozlohy byl třetím největším z pěti vojenských újezdů v ČR.
Armáda provozovala v Jincích mimo jiné dělostřeleckou, tankovou, protitankovou i pěchotní střelnici a leteckou zkušební střelnici. Na území prostoru bylo šest dopadových ploch - Tok, Jordán, Brda, Padrť, Bahna a Kolvín. Za první republiky zde bylo zkoušeno připravované opevnění, které se z velké části zachovalo do současnosti. Zákaz vstupu platil pro veřejnost v letech 1950 až 2015, v roce 2007 byly v omezeném rozsahu zpřístupněny některé okrajové části prostoru.
Na okraji újezdu měla být umístěna americká radarová základna; v roce 2009 USA od její výstavby upustily.
Na území Brd se nachází zřícenina raně gotického hradu Valdek ze 13. století, lovecký zámeček Tři trubky nebo přírodní rezervace Padrťské rybníky.
reklama