https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cina-zridila-meteorologicke-stanice-na-seste-nejvyssi-hore-sveta-co-oju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína zřídila meteorologické stanice na šesté nejvyšší hoře světa Čo Oju

10.10.2023 01:13 (ČTK)
Šestá nejvyšší hora světa Čo Oju na hranici Tibetu s Nepálem.
Šestá nejvyšší hora světa Čo Oju na hranici Tibetu s Nepálem.
Foto | Uwe Gille / Wikimeda Commons
Čína umístila meteorologické stanice na šesté nejvyšší hoře světa Čo Oju, která se nachází na hranici Tibetu s Nepálem. Rozšířila tak množství měřicích zařízení v Himálaji s cílem monitorovat ústup ledovců a jeho dopady na místní ekosystém, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská média.
 

Od konce září Peking instaloval pět automatických meteorologických stanic na hoře Čo Oju od nadmořské výšky 4950 metrů až po vrchol, který podle čínských médií dosahuje výšky 8201 metrů, informovala agentura Nová Čína. Podle jiných měření má Čo Oju 8188 metrů.

Čínský tým také poprvé změřil tloušťku ledu a odebral vzorky sněhu a ledu na vrcholu Čo Oju. Prvotní výsledky naznačují, že ledová pokrývka na špičce Čo Oju je nejsilnější mezi osmitisícovkami a její tloušťka by mohla přesahovat 70 metrů, napsala agentura Nová Čína.

Čína již dříve instalovala meteorologické stanice také na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, který se tyčí do výšky 8848 metrů, a na hoře Šiša Pangma, která dosahuje 8013 metrů.

"Sledování velehor je důležité, aby bylo možné předcházet katastrofám typu povodní či lavin, které vznikají v důsledku tání ledovců," prohlásil výzkumník Jang Wej z čínské akademie věd.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

10.10.2023 09:24
sebevědomí Číny které je vidět na moři je asi patrné i na horách.

když to roztaje, má smůlu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.10.2023 15:56
Važení diskutující nenechte se oklamat článkem ani lstivými zákeřnými čínany.Ve skutečnosti jde o zařízení,které vysílá signály a vlnění k ovlivnění chování,myšlení a zpusobu života občanu ČR.Jde o součást hybrídní války ,kterou Čína proti nám vede od doby kdy stateční moudří politici předseda senátu Vystrčil a charismátická nesmírně inteligentní PANÍ Marketa Pekarová Adamová navštívílí Tchajwan a tím uštědřili rudé Číně zdrcující uder.Pozorujte bedlivě své okolí a nestandartní,podezdřelé chování ihned hlašte PČR a taným službam.Ti z Vás ,kteří bydlí zdržují se u přehrad a větších řek sledujte zda po vodě nepluje džunka nebo více džunek.Jejích vlastnící již byli čínským zařením zasažení.Taky pozorujte ted v období podzimu osoby ,které časo pouštějí draky a to je na ních.Pokud jde o podezdřeé čínské symboly ihnd hlasit.Sledujte nakupující v marketech.Ti kteří berou velké množství rýže už jsou taky postižení.Hlídejte si psy a kočky,spoluobčané,kteří obdrželí větší dávku tyto chytají zabíjejí a pojídají.Noste prosím neustale čepičku z alobalu,kterou čínské zaření na váš mozek nepronikne a zustanete hrdými,seběvedomými,liberalně demokratickými občany české rpubliky.Děkují a budte prosím bdělí a ostržítí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.10.2023 08:52
Postavit meteorologické automatické zařízení někde, kde mají problém
vylézt horolezci je opravdu výkon. Chtělo by popsat, jak to tam dostali
a instalovali, abychom měli představu o způsobu dopravy a instalace.
Každopádně ale lépe vědecké přístroje, než haldy odpadků po horolezcích
z celého světa. To, co zanechávají na horách, včetně svých neúspěšných
kolegů je hrozivé a nechápu jejich vztah k horám, které údajně milují,
ale zaprasí je smetím.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist