https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/co-se-starymi-novinami-jednou-pry-budou-pohanet-auta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co se starými novinami? Jednou prý budou pohánět auta

30.8.2011 02:00 | WASHINGTON (Ekolist.cz)
Pumpa na biopaliva, Sao Paulo, Brazílie
Pumpa na biopaliva, Sao Paulo, Brazílie
Je to možná jedna z nejnapínavějších bitev, které lidstvo vede – hledání efektivních zdrojů biopaliv, jejichž výroba by dávala ekonomicky smysl a byla technicky i společensky únosná.
 

Tým vědců z americké Tulane Univerzity nyní experimentuje s bakterií, která při pokusech dokáže přeměnit staré noviny – a samozřejmě i řadu obdobných suroviny – na butanol, který lze použít pro pohon aut.

Nový kmen bakterií má kódové označení TU-103 a podle vědců jde o velký průlom i kvůli tomu, že jde o první bakterie, které dokáží vyrobit butanol přímo z celulózy.

„Celulóza je ve všech zelených rostlinách, je to nejběžnější organický materiál na Zemi. Dokázat ji snadno přeměnit na butanol je sen opravdu mnoha lidí,“ říká Harshad Velankar, jeden z týmu vědců. „Jen ve Spojených státech se každý rok vyhodí 323 milionů tun materiálů s celulózou, které by mohly být použity pro výrobu butanolu.“

Užitečný butanol

Vědci poprvé tyto bakterie objevili ve zvířecích výkalech, poté je kultivovali a vyvinuli metodu, jak je „zapojit“ do výroby butanolu. Celý postup je nyní v patentovém řízení.

„Nejdůležitější na objevu TU-103 je to, že tyto bakterie dokáží produkovat butanol přímo z celulózy,“ uvádí David Mullin, další z týmu vědců, podle něhož je klíčová schopnost bakterií „vyrábět“ biopalivo za přítomnosti kyslíků, který jinak podobné bakterie zabíjí. Nutnost vyrábět butanol bez přítomnosti kyslíku by velmi prodražilo jeho produkci.

Butanol je považován za „užitečnější“ druh biopaliva než ethanol, který se většinou vyrábí z kukuřice. Důvod? Snáze se jím nahrazují stávající druhy paliva, protože motory nepotřebují žádné speciální úpravy, k motorům je navíc šetrnější a obsahuje více energie než ethanol.

„Nové objevy mohou pomoci zredukovat výrobní cenu bio-butanolu,“ říká Mullin.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist