https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/sony-predvedlo-revolucni-baterii-energii-ziskava-ze-stareho-papiru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřSony předvedlo revoluční baterii: energii získává ze starého papíru

3.1.2012 01:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
V budoucnu budeme svá mobilní zařízení dobíjet starým papírem. Tedy pokud se japonské firmě Sony podaří dostat na trh novu technologii, která k získání energii potřebuje právě starý papír. Prototyp baterie byl podle BBC představen koncem minulého roku v Japonsku. Inspirací k vývoji byla schopnost termitů rozložit dřevo.
 

Baterie obsahuje roztok enzymů, které papír přetvoří na cukr. Ten pak slouží jako palivo pro získání energie. Jak tvrdí Sony, baterie jsou zcela bezpečné a neobsahují žádné nebezpečné chemikálie či kovy. Při samotném představení technologie pozvali zaměstnanci Sony děti, aby vhodily kousek papíru do nádoby s vodou a enzymy a lehce s ní zatřásly. Po pár minutách se roztočil malý ventilátor napájený takto získanou energií.

„Vývoj baterie je ve velmi raném stádiu. Když si ale představíte možnosti, které technologie nabízí, je to pak vskutku velmi vzrušující,“ řekl Juiči Tokita z výzkumné laboratoře Sony. „Baterie zatím umí z papíru velikosti vánočního přání získat energii k roztočení jen malého ventilátoru,“ upřesňuje současné možnosti biobaterie Tokita.

Proces získání energie funguje tak, že enzym celuláza rozloží papír na cukr glukózu. Ta je pak smíchána s kyslíkem a dalšími enzymy, které přemění cukr na hydrogenové ionty a elektrony generující elektřinu. Vedlejším výstupem je kyselina glukonolaktonová, která je běžně používaná v kosmetickém průmyslu.

Výzkumníci Sony se inspirovali v přírodě, konkrétně u schopnosti termitů a některých mravenců získat energii rozkladem dřeva. Sony v minulosti testovalo i získávání energie z jiných „přírodních“ zdrojů. Například se povedlo napájet walkman šťávou z ovoce nebo limonády (viz video).

Ekologické organizace snahu Sony získat čistý zdroj energie vítají. „Současné baterie obsahují toxické látky. Recyklace baterií je komplikovaná,“ komentoval pro britskou BBC John Sauven z Greenpeace. „Z tohoto úhlu pohledu je fantastické, že se společnosti jako Sony snaží najít čistší zdroj energie.“


reklama

 
Další informace |
Baterie získávající energii z cukrů představilo Sony již před čtyřmi lety:


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist