ČR a další čtyři země navrhují zrušení matoucích energetických tříd A+ až v roce 2023
Alice Stollmeyerová na svém blogu zveřejnila jak dokument, který podala Česká republika, Itálie, Španělsko, Polsko a Slovensko, tak výsledný kompromisní dokument, o kterém měli v úterý 11.10. jednat zástupci členských státu se zástupci Evropské komise a Evropského parlamentu. Jednání bylo nakonec odloženo. Požadavek pětice evropských zemí však trvá. Podle Alice Stollmeyerové by přistoupení na něj znamenalo, že se aktualizace energetických štítků nepovede dřív než v roce 2023. Podle ní tak tyto země záměrně blokují změnu legislativy, která by pomohla ušetřit peníze evropským konzumentům.
Ty totiž v současnosti může snadno zmást, že například pračku v energetické třídě A+ už v porovnání s ostatními pračkami vůbec není úsporná. Je nejhorší na trhu. A+ ale na člověka působí, že jde o prémiové zboží.
Alice Stollmeyerová si myslí, že motivací České republiky a další zemí je to, že jde o země, které vyrábějí méně úsporné spotřebiče, které by při plánovaném přeškálování spadly až do kategorie G.
Ministerstvo průmyslu a obchodu se hájí tím, že ministerstvo podporuje změny, které stávající funkční systém zpřesní a které povedou k lepší srozumitelnosti pro zákazníky. „Z tohoto důvodu plně podporujeme zavedení rozsahu tříd A – G, který má z našeho pohledu pro zákazníky nejlepší vypovídací hodnotu. Zároveň se zjednodušením systému pro zákazníky je však potřebné zabývat se i dopadem na výrobce a prodejce. Z tohoto důvodu MPO hájí pozici postupného zavedení škály A – G,“ říká tiskový mluvčí ministerstva František Kotrba.
Pro zavedení nových štítků je podle ministerstva potřeba určitá doba na přípravu aktualizací technických norem a stanovení metod měření a výpočtů. „Výrobci následně musí nechat ověřit parametry u všech svých výrobků podle nových pravidel tak, aby štítek obsahoval správné a pravdivé údaje. Lhůty pro zavedení nových štítků tedy zohledňují čas nutný na přípravu a přechod na novou stupnici a jedná se o nejzazší datum, kdy ke změně dojde. Předpokládáme, že celý proces bude pozvolný a nové štítky budou zaváděny, jakmile bude vše připraveno. Rokem, kdy by mělo dojít k přechodu na škálu A – G u většiny výrobků, je rok 2023,“ říká František Kotrba.
Po roce 2023 by štítky s původní stupnicí měly zůstat pouze v oblasti vytápění, tj. u kotlů, krbů, kamen a ohřívačů vody. U těchto výrobků byly štítky (se všemi požadavky pro zatřídění) zavedeny nedávno a v případě kotlů na tuhá paliva teprve zavedeny budou. Např. u zmiňovaných kotlů na tuhá paliva bude muset být štítek uváděn od 1. 4. 2017 a od 26. 9. 2019 začne platit další etapa, ve které dojde k rozšíření stupnice štítku. Z tohoto důvodu se MPO u těchto typů výrobků přiklání k pozici členských států EU, které požadují pro určitý typ výrobků delší lhůtu na přeštítkování s ohledem na dopad na výrobce a smysluplnost vynaložených finančních a administrativních zdrojů.
Podle některých významných evropských spotřebitelských organizací je protahování stávajícího stavu špatné. "Evropští zákazníci si zaslouží přesné informace o spotřebičích co nejdříve," míní například Evropská organizace spotřebitelů BEUC.
Dlužno dodat, že pracovníci ministerstva průmyslu a obchodu o tom, že přeštítkování bude nejdříve v roce 2023, hovořili už loni.
reklama