https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ctyri-krajske-zemedelske-skoly-planuji-poridit-moderni-stroje-vcetne-dronu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čtyři krajské zemědělské školy plánují pořídit moderní stroje včetně dronů

10.3.2024 00:12 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čtyři středočeské zemědělské či zahradnické školy plánují pořízení nových strojů včetně dronů. Jde o krajské školy v Benešově, Mělníku, Čáslavi a Hubálově. Koupí technologie na monitorování stáda, ale třeba také traktor vybavený elektrickým autopilotem a další vybavení, které má prvky digitalizace, automatizace a robotizace. Žáci se tak naučí pracovat s moderními technologiemi, uvedl Josef Holek z krajského úřadu.
 

Školy na projekty, které budou stát dohromady zhruba sedm milionů korun, chtějí použít dotace ministerstva zemědělství. Středočeští krajští radní schválili to, že hejtmanství poskytne peníze na spoluúčast a případně i celou částku, než bude proplacena dotace.

"Žáci získají nové dovednosti, což se jim pak bude hodit v praxi. A jak dlouhodobě říkám, moderní pomůcky mohou žáky také motivovat ke studiu na těchto školách," uvedl krajský radní pro vzdělávání Milan Vácha (STAN).

Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov hodlá pořídit systém pro monitorování stáda a míchací krmný vůz. Česká zahradnická akademie Mělník chce pořídit pro výuku například monitorovací multispektrální dron, aplikační dron, robotickou sekačku a ruční navigaci. Střední odborné učiliště Hubálov plánuje koupit pro výuku travní traktor s žacím ústrojím, který bude vybavený elektrickým autopilotem s navigací, a elektronické diagnostické zařízení pro moderní typy traktorů. Střední zemědělská škola Čáslav chce pro výuku pořídit zařízení pro inteligentní a automatické rozeznání plevelů a navigační systém na traktor.

Drony se v zemědělství používají například k plánovaní osevu, kontrole stavu rostlin, mohou také s pomocí termokamery vyhodnotit potřebu vláhy. Aplikační drony slouží třeba ke hnojení či k postřiku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist