CZEPHO: Fotovoltaika není pro distribuční soustavu problém
Fotovoltaika není pro distribuční soustavu problém. Na snímku fotovoltaické panely na střeše domu.
|
|
Foto: Roto Frank AG/Wikimedia Commons |
CZEPHO zadalo vypracování analýzy společnosti EGÚ Praha. Zadání analýzy mělo tři body. Jednak otázku, jestli mohou fotovoltaické elektrárny, které jsou již zapojené nebo mají být zapojené letos, způsobit blackout, dále zda a za jakých podmínek je možné regulovat fotovoltaické elektrárny a za třetí za jakých podmínek lze odpojit fotovoltaické elektrárny od sítě.
Podle analýzy jsou obavy z toho, že by na letošek odhadované zapojení cca 2000 MW výkonu fotovoltaických elektráren mohlo ohrozit distribuční soustavu, neopodstatněné. V Česku podle analýzy dosud nedošlo k žádnému blackoutu způsobenému nadvýrobou elektrické energie. Fotovoltaika, ani jiný obnovitelný zdroj energie, se nijak nepodílela na stavech snížení provozní spolehlivosti.
Podle studie jsou fotovoltaické elektrárny pro síť spíš přínosem. „Menší fotovoltaické elektrárny a obnovitelné zdroje obecně mají naopak velice pozitivní vliv na předcházení blackoutů, jejichž příčinou je enormní přetěžování páteřních vedení. Stavby fotovoltaických elektráren v rámci celé České republiky umožňují spotřebu elektřiny přímo nebo v blízkosti místa její výroby a tím prospívají elektrizační soustavě jako celku,“ stojí ve studii. Podle ní další rozvoj fotovoltaiky nemůže vést k blackoutu v České republice i z toho důvodu, že Česká republika je součástí evropských přenosových soustav, které jsou vzájemně propojené.
Analýza dále řeší, zda a za jakých podmínek mohou být fotovoltaické elektrárny regulovány. V současnosti není regulace fotovoltaických elektráren možná. Určitá forma regulace se prý po vzoru německé legislativy připravuje. Podle analýzy nemohou být fotovoltaické elektrárny odpojeny ze sítě, pokud jejich provozovatel dodržuje energetický zákon. Tyto dva body analýzy potvrzuje i posudek advokátní kanceláře Šikola a partneři, kterou si také nechalo vypracovat CZEPO.
V závěru analýzy EGÚ Praha stojí, že problém s možnou nadvýrobou elektřiny nebyl zatím nikdy v rámci elektrizační soustavy ČR řešen a z technického hlediska nejde o reálnou hrozbu. "Vždy se předpokládal a stále dále se předpokládá spíš budoucí nedostatek elektřiny." Podle analýzy je reálným, ale čistě ekonomickým problémem nepružná legislativa, která nedovoluje reagovat na nečekaně vysokou návratnost investic do fotovoltaických elektráren.
Analýza předpokládá, že snížení výkupní ceny elektrické energie z fotovoltaických elektráren povede k tomu, že ubude projektů na velké fotovoltaické elektrárny a panely se budou objevovat spíše na střechách domů.
„Z dostupných dat a studií o vývoji fotovoltaiky u nás vyplývá především to, že distributoři i stát zaspali a teď hledají viníka někde jinde,“ konstatuje Jaromír Řehák, předseda CZEPO. CZEPHO požaduje okamžité uvolnění blokací rezervací pro malé instalace. „Je nutné okamžitě uvolnit stop-stav pro solární elektrárny do 200 kWp, tedy střešní instalace na rodinných domech a budovách firem,“ uvádí Jaromír Řehák.
CZEPHO zároveň podporuje vládní návrh novelizace zákona o obnovitelných zdrojích s dodatkem 15% limitu pro každoroční snížení výkupní ceny. Přijetí tohoto návrhu by umožnilo v průběhu příštích dvou let snížit výkupní ceny energie vyráběné solárními elektrárnami až o dvacet osm procent. Podle návrhu budou moci výkupní ceny energie pružně reagovat na vývoj návratnosti investic do solárních elektráren.
Petr Zeman, předseda Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností, považuje za problém především současný stav legislativy. Své tvrzení opírá o analýzu společnosti EGÚ Brno. Podle této analýzy lze od roku 2012 očekávat vážné provozní stavy, způsobené výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie, a to zejména v letních obdobích. Důvodem je, že tato výroba elektřiny je těžko predikovatelná a podle současné legislativy také neregulovatelná. Podle této analýzy způsobí rozvoj fotovoltaických a větrných elektráren při stávajícím systému podpory výrazné zvýšení cen elektřiny pro všechny skupiny zákazníků.
Přečtěte si zprávu Energetici: Pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie je potřeba změnit legislativu z 10. března 2010.
reklama