https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/energetici-pro-rozvoj-obnovitelnych-zdroju-energie-je-potreba-zmenit-legislativu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Energetici: Pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie je potřeba změnit legislativu

10.3.2010 14:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Je potřeba opustit současný chaos, který vládne v oblasti obnovitelných zdrojů energie, a postoupit k jejich koordinovanému rozvoji,“ řekl na dnešní tiskové konferenci předseda Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností Petr Zeman. Podle energetiků je v současnosti nejdůležitějším krokem změna legislativy v oblasti obnovitelných zdrojů energie.
 

Petr Zeman
Potřebujeme překonat chaos lepší legislativou. Na snímku Petr Zeman, předseda ČSRES.
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

Podle Petra Zemana je mýtus, že by byla česká přenosová soustava slabá. „Klíčová je spotřeba elektrické energie. Ta ovlivňuje výrobu energie. Není v našich silách zvýšit spotřebu energie,“ říká Petr Zeman. Další důležitým faktem je podle něho skladba zdrojů a nutnost dostatečné rezervy pro vykrytí kolísání mezi výrobou a spotřebou, případně pro vykrytí výpadku některého zdroje. „Problém není v distribuční síti. Vybudování nové transformační stanice je otázkou tří let. Může zde tedy vzniknout zpoždění, ale zásadní problém v ní není,“ říká Zeman.

České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) si nechalo zpracovat studii k tomu, kolik obnovitelných zdrojů energie lze připojit. Přitom největší důraz byl kladen na problém fotovoltaických elektráren a větrných elektráren. Aktuálně se jako nejvážnější problém jeví právě fotovoltaické elektrárny. Ty v minulém roce zaznamenaly boom, vyvolaný výhodnou výkupní cenou vyrobené energie, která je garantována po dobu dvaceti let. Energetici varují před tím, že velký nárůst fotovoltaických elektráren může způsobit vážné problémy energetické soustavě. Kvůli tomu ČEPS, který spravuje přenosovou soustavu, vyzval jednotlivé distributory (ČEZ, E.ON, PRE), aby přestaly vydávat kladná stanoviska k žádostem o připojení nových fotovoltaických elektráren.

Studie vyhodnocuje, kolik je možné do energetické soustavy připojit fotovoltaických elektráren, aniž by byla narušena bezpečnost energetické soustavy. Pro rok 2010 je vydáno povolení pro vybudování celkem 8000 MW větrné a solární energie, z toho dvě třetiny připadají na energii ze slunce. Energetici odhadují, že do konce roku 2010 bude fakticky připojeno cca 2 000 MW, z toho by měla být opět velká část z fotovoltaiky.

Pro dodávku z neregulovatelných obnovitelných zdrojů je podle studie limitující hodnota 1650 MW pro roky 2010–2012, pro roky 2013–2015 je tato hodnota 2000 MW. „Výsledky studie ukazují na nutnost legislativně ošetřit možnost regulace fotovoltaických a větrných elektráren. Pouze za těchto podmínek je možný rozvoj obnovitelných zdrojů v energetice,“ říká Petr Zeman.

Ze studie vyplývá několik hlavních doporučení. Jednak je potřeba eliminovat nereálné požadavky. Tím se myslí například to, že podaná žádost o připojení k distribuční síti platí v podstatě neomezeně. Podle energetiků je potřeba její platnost omezit, aby kvůli ní nebylo potřeba zbytečně blokovat výkon. Měl by se také změnit systém podpory obnovitelných zdrojů energie. Zeman zmínil podmínky, které platí v sousedním Německu: fotovoltaika budovaná na zemědělské půdě podporována není, zatímco fotovoltaika na střechách domů podporu dostane. Podle Zemana je nesmyslný i návrh poslance Ondřeje Plašila, který se snaží prosadit změnu podpory obnovitelných zdrojů energie tak, aby se snížení výkupních cen netýkalo velkých instalací nad 20 MW.

Ze studie dále vyplývá potřeba změnit možnost obchodování s elektřinou z OZE. Aktuálně platí, že pokud energii z obnovitelného zdroje energie nevykoupí přímo některý obchodník s elektřinou, musí ji vykoupit distributor. Ten s ní však nemůže dále obchodovat, například ji prodat do zahraničí. „To je zcela absurdní situace, kdy nefunguje tržní prostředí,“ komentuje to Zeman. Další změna by se měla týkat možností regulace. V současné chvíli není možné regulovat výkon obnovitelných zdrojů energie. „Sami provozovatelé fotovoltaických elektráren vědí, že bude potřeba zřídit možnost regulovat výkon jejich zdrojů. Ale tato regulace by neměla nijak zásadně ovlivnit jejich investici,“ říká Zeman.

„Na všech těchto legislativních změnách se už pracuje a jsem optimista, že se to do konce roku podaří napravit,“ říká Petr Zeman. Nicméně pokud se tyto legislativní podmínky nezmění, nepohne se situace na poli OZE dál a bude stále platit pozastavení vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení OZE. Podle jeho názoru je teď největší úkol zákonodárců a ministerstev, aby dokázali změnit legislativu. „Letošní rok zvládneme, důležité jsou ale podmínky pro následující roky 2011 a 2012,“ říká Zeman.

Česká republika má povinnost mít do roku 2020 13% spotřebu energie z OZE. Podle Zemana je možné, že Česká republika tuto povinnost zvládne. „Kapacita tady je, ale zřejmě to nemůže být z fotovoltaiky,“ říká Zeman.

Studii ČSRES, kterou vypracovala společnost EGÚ Brno, je možné stáhnout zde. České sdružení regulovaných elektroenergetických společností sdružuje velké energetické podniky, ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PREdistribuce a ČEPS.

Přečtěte si zprávu Čas drobných solarbaronů – nastal boom domovních fotovoltaických elektráren z 30. června 2010.

Přečtěte si také zprávu Fotovoltaika je pro přenosovu soustavu problém, říká ČEPS. Podle Dusíka je problém, že ČEPS zaspal z 17. února 2010.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist