https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/dnes-zacina-prijem-zadosti-o-dotace-z-programu-nova-zelena-usporam-light
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začal příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light Aktualizováno

9.1.2023 15:20 | PRAHA (ČTK)
Žadatelé mohou získat dotace například na zateplení části fasády či na výměnu oken u rodinných domů a trvale obydlených rekreačních objektů.
Žadatelé mohou získat dotace například na zateplení části fasády či na výměnu oken u rodinných domů a trvale obydlených rekreačních objektů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní fond životního prostředí České republiky evidoval dnes k 14:00 celkem 1231 žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light), sdělila na dotaz ČTK mluvčí Lucie Früblingová. Dalších 484 žádostí bylo podle Früblingové v té době v systému rozpracováno. Příjem žádostí o dotace z NZÚ Light byl spuštěn dnes ráno, program podpoří jednoduchá opatření pro snížení spotřeby energií v nízkopříjmových domácnostech. Podle ministra životního prostředí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohou být dotace uděleny přibližně 10.000 domácností, a to v celkové částce 1,5 miliardy korun.
 
Na tiskové konferenci v listopadu loňského roku Jurečka uvedl, že program pomůže starobním důchodcům, invalidním důchodcům třetího stupně, nebo lidem, kteří od 12. září 2022 pobírali příspěvek na bydlení. Dotace umožní žadatelům například zateplit části fasády nebo vyměnit okna u rodinných domů a trvale obydlených rekreačních objektů.

Jednotliví žadatelé získají díky programu maximálně 150.000 korun. Podle Früblingové budou přijaté žádosti vyhodnoceny v řádu dnů. Peníze pak budou oprávněným žadatelům vypláceny do čtyř týdnů. Aby žadatelé splnili podmínky programu, musí mimo jiné vlastnit či spoluvlastnit nemovitost, jež bude prostřednictvím dotací upravena. Současně musela být ještě před 12. zářím 2022 daná nemovitost hlášená jako jejich trvalé bydliště.

O dotace zájemci žádají elektronicky. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman řekl, že přijata bude pouze jedna žádost na jednu nemovitost.

První údaje zveřejnil Státní fond životního prostředí ve 11:30, kdy sčítal 783 přijatých žádostí a 435 žádostí rozpracovaných v systému. Během necelých tří hodin tak přibylo více jak 400 nových žádostí.

Podle Jurečky uvolní v případě většího zájmu ministerstvo životního prostředí (MŽP) do programu více peněz. Zájemci mohou navíc o dotace žádat i zpětně, musí však doložit, že stavební úpravy provedli po 12. září 2022.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist