Do popředí kulturních válek v USA se dostávají spory o konzumaci masa
Demokraté, kteří jsou obecně horlivější zastánci boje proti klimatickým změnám, často čelí obviněním svých oponentů, že se snaží změnit jídelníček Američanů a tím i jejich životy. "Toto je přímý útok na náš způsob života tady v Nebrasce," prohlásil nedávno k tématu guvernér tohoto stabilně republikánského státu Pete Ricketts.
Vyhrocená rétorika je přitom předzvěstí toho, jak bude vypadat budoucnost. S tím, jak Američané ve větší míře začínají uznávat spojitost mezi výrobou jídla a klimatickými změnami, se výběr potravin stále více politizuje. V zemědělských státech se konzumace masa již nyní zařadila mezi témata, jakými jsou například potraty, kontrola držení zbraní či práva transgederových osob, při jejichž projednávání se političtí oponenti rychle uzamykají do svých ideologických pozic.
"Na pravici se prostě snaží držet linii, která jim nejsnáze přinese potlesk, což je obviňování levice z toho, že vyhlašuje válku masu. A je to dost dobrá linie," poznamenal republikánský stratég Mike Murphy. "Je politicky účinná, ačkoliv je intelektuálně nečestná," dodal.
Téma pojídání masa se v amerických médiích v posledních měsících objevilo několikrát, například při sporu mezi Nebraskou a sousedním, demokraty ovládaným Coloradem, jehož vedení vyhlásilo ke značnému pobouření svého souseda den bez masa. Republikánská senátorka Joni Ernstová o něco později ve svém pravidelném novinovém sloupku kritizovala "všechny od politiků odtržených od reality po hollywoodské elity", kteří podle ní vedou válku levice proti masu.
Téma se však nafouklo minulý týden, když v listu Daily Mail vyšla zpráva - jež byla vyvrácena do 24 hodin - podle níž chce Bidenova administrativa ve snaze snížit emise skleníkových plynů kontrolovat, kolik mohou Američané sníst masa. Za krátký život této falešné zprávy postavily konzervativní osobnosti Bidena na pranýř za jeho údajný pokus o invazi do amerických jídelen.
Ačkoliv zpráva nebyla pravdivá, o vlivu chovu hospodářských zvířat na klimatické změny mnoho lidí nepochybuje. Studie americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) z roku 2019 poznamenala, že je zemědělství zodpovědné za deset procent veškeré produkce skleníkových plynů, z čehož čtvrtinu vyprodukují chovná zvířata ještě předtím, než jdou na porážku.
Již nyní se objevují známky toho, že Američané kvůli obavám ze změn klimatu upravují svoje jídelníčky. Asi čtvrtina obyvatel USA v šetření společnosti Gallup z roku 2019 uvedla, že snědla méně masa než předchozí rok. Jako hlavní figurovaly zdravotní důvody, zmíněna byla však i snaha o ochranu životního prostředí. Konzumaci masa podle průzkumu snížilo asi 30 procent demokratů a 12 procent republikánů.
V americkém politickém prostředí se přístup k jídlu v minulosti často používal k vykreslení demokratů jako odtržených od životů Američanů žijících na venkově. Nyní se tyto spory týkají klimatu a ekonomiky. V USA je přitom na vzestupu hnutí, jehož cílem je odradit lidi od pojídání masa. Rozjíždí se také velký trh s masnými náhražkami. Masivní ekologický plán newyorské kongresmanky Alexandrie Ocasiové-Cortezové nazvaný Green New Deal (zelený nový úděl) například volá po značném snížení počtu chovných zvířat.
Biden její plán nazval "důležitým rámcem", nicméně zatím se za něj nepostavil. Podobná opatření jsou prozatím stále jen ve stadiu plánů a tvrzení republikánů o válce proti masu jsou proto poněkud zavádějící. Republikáni však stále hledají způsoby, jak dát najevo, na jaké straně sporu v této věci stojí, napsala agentura AP.
reklama