https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/do-uklidu-ceska-se-letos-zapoji-i-bezci-ploggeri.organizatori-pripravuji-pytlomaty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do úklidu Česka se letos zapojí i běžci-ploggeři. Organizátoři připravují "pytlomaty"

14.3.2021 13:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při ploggingu nejde o rychlost nebo délku běžecké trasy, ale o pomoc přírodě sbíráním odpadků.
Při ploggingu nejde o rychlost nebo délku běžecké trasy, ale o pomoc přírodě sbíráním odpadků.
Hlavní termín letošní jarní akce Ukliďme Česko je letos naplánován na sobotu 27. března. Kvůli epidemické situaci a vládním nařízením budou úklidy probíhat "bezkontaktně" jako individuální či rodinné akce a v rámci povolených území. Organizátoři připravují pro dobrovolníky takzvané Pytlomaty.
 

Po zkušenostech z loňského jara jsme doporučili místním organizátorům zřídit místa, kde si jednotliví dobrovolníci mohou vyzvednout pytle na odpad a jednoduchou mapku s tipy, kde je nejvíce potřeba uklidit a kde zanechat sesbíraný odpad, sdělil Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. Takových míst je nyní podle jeho slov na mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ zhruba 550 a další postupně přibývají.

K akci se letos zapojily i organizace Běhej lesy a Rozběháme Česko. A všichni běžci a běžkyně, kteří se pustí do ploggingu, běhu, při kterém nejde o rychlost nebo délku trasy, ale právě o pomoc přírodě sbíráním odpadků na cestě. S ploggingem můžete v sobotu 27.3. vyrazit na více než třicítce míst po celém Česku.

Nadace Partnerství a Ukliďme Česko v Brně navíc pod heslem "Na jaře uklidíme, na podzim vysadíme" přopimínají další iniciativu www.sazimebudoucnost.cz, v rámci níž si mohou zájemci zažádat o grant na výsadbu stromů ve volné krajině a okrajích obcí, a to až do výše 60 000 korun. Žadatelé, kteří se letos do Ukliďme Česko zaregistrují jako organizátoři úklidových akcí pak budou při hodnocení žádosti zvýhodněni.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

14.3.2021 14:31
Plogging, to je to pravé slovo, české posbírat bordel ,co uděla hovada mezi turisty po loukách,lesích a všude kde se dá i nedá, je proti tomu ploggingu úplná nula! Kampak dneska s češtinou ...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.3.2021 07:58
Jen tak dál! Dobré úmysly ani corona nezastaví :)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.3.2021 09:13
Uklízím průběžně a celoročně, bordel všude kam se podíváš.
Bez účinného zásahu státu jsou tyto iniciativy v jádru dobré, odsouzeny k neúspěchu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist